Men amerikanske Tom MacMaster er i virkeligheten mann, gift og bosatt i Skottland.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Edinburgh
Det bekrefter kona til Tom MacMaster i en epost til britiske Guardian.
Den 40 år gamle Midtøsten-aktivisten, som tar mastergraden på universitetet i Edinburgh, vedgår nå at han har postet samtlige innlegg på bloggen til det som skulle være Amina Abdallah Araf al Omari, en 35 år gammel lesbisk feminist fra Damaskus.
Unnskylder seg
- Jeg hadde aldri forventet at det skulle tiltrekke seg så stor oppmerksomhet, skriver MacMaster i et unnskyldende blogginnlegg som tilsynelatende er postet fra Istanbul i Tyrkia.Han framholder, til tross for sitt åpenbare juks, at faktainnholdet i bloggen forøvrig holder vann.
Bloggen ble opprettet i februar for å anskueliggjøre hvordan det er å være lesbisk i Syria, og den tiltrakk seg etter hvert stor oppmerksomhet.
Nå mener folk i det homofile miljøet i Syria at MacMaster har truet deres sikkerhet og skadet deres sak, skriver Guardian.
Internettkampanjer
Bloggeren «Amina» beskrev sin egen deltakelse i gatedemonstrasjoner og hvordan hun måtte gjemme seg da sikkerhetsstyrker kom for å arrestere henne.6. juni ble det postet et innlegg fra Aminas kusine «Rania O Ismail» med påstand om at Amina var blitt tatt til fange av væpnede menn på gata i Damaskus.
Dette utløste internettkampanjer for å få den falske bloggeren frigitt, inntil syriske aktivister begynte å trekke bloggen i tvil.
Det viste seg at ingen noensinne hadde snakket med denne «Amina».
I løpet av de siste dagene kom bloggere og journalister på sporet av Tom MacMaster. IP-adressen til eposter sendt fra «Amina» lot seg spore til universitetet i Edinburgh.
- Jeg tror ikke at jeg har påført noen skade, skriver Tom MacMaster i sitt unnskyldende innlegg.



















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen