Et lite stykke Musikk-Norge.

Tips oss 2400

«Øving er for drittband»

  • Forfatter: Ketil Mosnes
  • Forlag: Kapabel
 
ANMELDELSE: Denne boka handler om en ung bergenser ved navn Mikal Telle, en viktig katalysator for musikkmiljøet, ikke bare i hjembyen, men for deler av norsk undergrunn og elektronika — en gruppe unge mennesker som ble langt mer enn kjellerband/artister på hjemmebane.

Hva hadde Röyksopp, Annie, Bjørn Torske, Ralph Myerz & Jack Herren Band vært uten ildsjelen Telle?


Musikk og vennskap


Et sted mellom der de er nå og ingenting, kanskje. Eller hva med Datarock, et litt underlig orkester som har fanskarer på de fleste kontinenter?

Boka om fenomenet Telle, «Øving er for drittband», er skrevet av en insider, uten at det later til at fakta er fortegnet og bildet overdrevet. Midt på 90-tallet var Ketil Mosnes en ung oslogutt, som etter endt siviltjeneste på Hustad leir havnet i Bergen. Han ble gradvis en del av musikkmiljøet i byen som hadde utspring i platesjappa til Mikal Telle.

Mosnes, som seinere var med å starte Datarock, ble venn av Telle.

Respektert navn


På slutten 90-tallet var Tellé Records og et knippe andre undergrunnsselskaper etablert. De ble premissleverandører av signifikante band og musikalske ideer.

Profeter har en lei tendens til ikke å bli verdsatt i eget land — men på bortebane, derimot ... Telle, med sin teft og ukuelig ståpåvilje uten begrep om økonomisk realisme, ble et navn med respekt rundt om i verden.


Troverdig og levende


Mosnes gir et nærbilde av Telles snåle imperium — den ungen mannen som fikk fram talenter uten å tenke på knytte dem til seg med kontrakter.

Mosnes er en god forteller, han skriver troverdig og nøkternt — men likevel frodig.

Forfatteren taper ikke hensikten med boka av syne, å tegne et bilde av den liten — men viktig — del av Musikk-Norge i perioden fra 1995 og fram til i dag. Han kunne falt for fristelsen å gi sitt eget band, som han for noen år siden forlot, mye mer plass.

Men det er Mikal Telle som forblir hovedpersonen i den underholdende beretningen om et lite eventyr om noen Askeladder som med åpent sinn dro ut i verden.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (615 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (231 innlegg) Les mer