Kylesa med sansemessig frontalangrep.
Ren magi
- Artist: Kylesa
- Hvor: Hovefestivalen, Telt
- Tilskuere: ca 500
LAURA PLESANTS: Foto: Anders Grønneberg / DAGBLADET
Se større kart Tromøy
Nå var ikke Kylesas maktdemonstrasjon i Teltet av de mest utagerende opplevelsene rent fysisk, men du verden, det manglet ikke på sonisk overhøvling.
Georgia-kvintetten, som blant annet teller to trommeslagere, er sammen med scenefellene Mastodon og Baroness av de mest vitale metal-bandene samtiden har å by på.
Eller kanskje vi ikke skulle bruke den begrensende merkelappen metal? Gjengen jafser både borti psykedelia, blues, prog, stoner og sludge. Med andre ord, smaksnyansene er mange og bandet vet å bruke seg av dem.
Kylesas kvinnelige gitarist og vokalist Laura Pleasants tryller frem underfundige melodier mens trommeslagerne legger et buldrende underlag av suggererende, stammeaktige rytmer.
Konserten forløper uten dialog, noe som bidrar til den hypnotiserende stemningen.
«Crowded Road» og «Forsaken» fra det glitrende sistealbumet, «Spiral Shadow», ruller over deg som en dampveivals, før lydlandskapet tar nye og uventede veier.
Og slik går det slag i slag, fra Pink Floyd-aktige jampartier til nærmest punka øs.
Fansen i front kaster seg inn i hverandre, mens hår flagrer og nye musikalske vennskapsbånd knyttes.
Det er i sånne øyeblikk man elsker å være festivalgjenger.
I denne artikkelen
Sted:
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer







