Ny styreleder i Statnett utpekt av olje- og energiminster Ola Borten Moe.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Dokumenter:

NY STYRELEDER: Kolbjørn Almlid.

Foto: Ned Alley

NY STYRELEDER: Kolbjørn Almlid. Foto: Ned Alley

BYTTET UT: Avtrådt styreleder i Statkraft, Bjarne Aamodt.

BYTTET UT: Avtrådt styreleder i Statkraft, Bjarne Aamodt.

(Dagbladet): I går skiftet staten ut sin styreleder i Statnett. Vervet gikk fra Bjarne Aamodt til mangeårig Senterparti-mann og tidligere statssekretær Kolbjørn Almlid.

- Jeg kunne godt tenke meg å fortsette. Det er opp til eieren, staten, å avgjøre hvem som skal sitte i styret, sier avgått styreleder Bjarne Aamodt til Dagbladet.

Kabler til Europa

Statnett eier og driver hovedparten av sentralnettet for strøm i Norge, som kalles «riksveiene i norsk strømforsyning». De siste årene har selskapet satset stort på eksisterende om kommende strømkabler til Europa. Selskapet har over 850 ansatte og hovedkontor i Oslo.

Aamodt har ikke opplevd at hans egne synspunkter og Olje- og energidepartementets (OED) ønsker for Statnett har vært på kollisjonskurs.

- Ikke når det gjelder de overordnede strategiene. Om det har vært nyanser på enkeltpunkter, så har det alltid funnet sin løsning på en grei måte.

Geografi og politikk

Den nye styrelederen har både geografi og parti til felles med trønder-statsråden Ola Borten Moe (Sp). Almlid har lang fartstid i Senterpartiet og har vært både statssekretær i OED på 90-tallet og fylkesordfører i Nord-Trøndelag.

Almlid har også en lang styrekarriere bak seg, blant annet for Nord-Trøndelag elektrisitetsverk (NTE), ENFO og Mid-Gas. Fram til årsskifte er han også styreleder for Helse Midt-Norge.

Til Trønder-Avisa sier olje- og energiminister Ola Borten Moe (Sp) at utnevnelsen av Almlid er begrunnet i hans store og brede samfunnsengasjement.

- Dessuten har han omfattende kunnskap om sektoren, slik at hans kandidatur som styreleder var ganske opplagt, sier Moe til avisa.

Almlid har ikke besvart Dagbladets henvendelser i dag.
 
Kommentarer levert av Disqus