Dagbladet har vært på metal-ekskursjon til Gøteborg.

Tips oss 2400
GUTTA PÅ METAL-TUR: Dagbladet samlet norsk og svensk metal-ekspertise og dro til Gøteborg for å gjøre en tilstandsrapport på thrashens Fire Store. Fra venstre Torgrim Øyre, Johan Öberg, Asbjørn Slettemark og Fredrik Hallström.

GUTTA PÅ METAL-TUR: Dagbladet samlet norsk og svensk metal-ekspertise og dro til Gøteborg for å gjøre en tilstandsrapport på thrashens Fire Store. Fra venstre Torgrim Øyre, Johan Öberg, Asbjørn Slettemark og Fredrik Hallström.

FAKTA OM DE FIRE STORE

• Samlebetegnelse brukt om det som av mange regnes som thrash-metalens gudfedre, Metallica, Slayer, Megadeth og Anthrax.
• Sjangeren hadde sin kreative gullalder på siste halvdel av 80-tallet.
• Bay Area i San Francisco regnes som et av de viktigste arnestedene for musikkformen.
• Metallica er det mest suksessrike bandet som har kommet fra scenen med over 100 millioner solgte plater.
HARDT ARBEID: Anthrax har mye å bevise. Joey Belladonna jobber hardt.

HARDT ARBEID: Anthrax har mye å bevise. Joey Belladonna jobber hardt.

DETTE SPILTE ANTHRAX

• Caught in a Mosh
• Madhouse
• Antisocial
• Indians
• Fight them Till You Can't
• Only
• I Am the Law
UTILPASS: Det var ikke mye låt i pipene til Dave Mustaine under Ullevi-konserten.

UTILPASS: Det var ikke mye låt i pipene til Dave Mustaine under Ullevi-konserten.

DETTE SPILTE MEGADETH

• Trust
• In My Darkest Hour
• Hangar 18
• Wake Up Dead
• Headcrusher
• Symphony of Destruction
• Peace Sells
• Holey Wars... The Punishment Due
DIABOLSK: Slayers Tom Araya slutter ikke å skremme.

DIABOLSK: Slayers Tom Araya slutter ikke å skremme.

DETTE SPILTE SLAYER

• Disciple
• War Ensemble
• Postmortem
• Hate Worldwide
• Mandatory Suicide
• Chemical Warfare
• Snuff
• South of Heaven
• Raining Blood
• Black Magic
• Angel of Death
THRASH-KONGER: Men det var lite noen kunne gjøre for å utfordre Metallica på søndag.

THRASH-KONGER: Men det var lite noen kunne gjøre for å utfordre Metallica på søndag.

DETTE SPILTE METALLICA

• Hit the Lights
• Master of Puppets
• The Shortest Straw
• Seek & Destroy
• Welcome Home (Sanitarium)
• Ride the Lightning
• The Memory Remains
• All Nightmare Long
• Sad But True
• The Call of Ktulu
• One
• For Whom the Bell Tolls
• Blackened
• Fade to Black
• Enter Sandman
• Am I Evil?
• Damage Inc
• Creeping Death

METAL-EKSTASE: Den norske fansen møtte opp i hopetall.

METAL-EKSTASE: Den norske fansen møtte opp i hopetall.

- Dette er jo fullstendig sykt, sier Johan, og vrenger av seg Megadeth-skjorten han har hatt på seg under dongerivesten mens Slayers «Reign in Blood» dundrer utover Ullevi.
- Sånn må det være når man skal hylle metal-musikken. Johan kjører det han kaller «tysker» - bar overkropp under vesten.

Dagbladet har dratt på metal-ekskursjon til Gøteborg sammen med Lydverket-programleder Asbjørn Slettemark (36), E 24-journalist Johan Öberg (38) og Art Directocr Fredrik Hallström (40).

Thrash-metalens «Fire Store», Metallica, Slayer, Megadeth og Anthrax holder hoff på Nya Ullevi stadion. 25 år etter at de slapp sine sjangerdefinerende plater «Master of Puppets», «Reign In Blood», «Peace Sells... But Who's Buying» og «Among the Living». Det er på tide med en tilstandsrapport.

Klassiske riff

Slayers Kerry King harver løs på det ene klassiske riffet etter det andre og 56.000 mennesker i alle aldrer og fasonger er for alvor på vei mot thrash metal-ekstase. Tidligere på kvelden har Anthrax og Megadeth levert sine bidrag.

Førstnevnte tar ingen sjanser og stuper rett inn i eviggrønne «Caught in a Mosh».  Joey Belladonna viser god kastratform og publikum er måtelig mottakelige.

Fredrik: Jeg synes det låter helt OK. Musikkmessig har de aldri fanget meg helt.

New York-gjengen som var blant de første som trakk hardcore- og punk-elementer inn thrashen vet at de må jobbe hardt for responsen og tar oppgaven på alvor. Kvintetten forsvinner ut i Gøteborg-kvelden med «I Amt he Law» og svenskene myldrer mot kioskene for å bunkre opp med rød korv og folkøl.

Megadeth på felgen

En av de store kontroversene rundt samlingen av de fire store, har vært det betente forholdet mellom Megadeth-gitarist Dave Mustaine og hans tidligere kolleger i Metallica.

Stridsøksen er lagt på hylla men det er verre med engasjementet. Mustaines scenetid på Ullevi kunne bidratt til å gi Megadeth et løft, men det virker ikke som sjefen er interessert.

Johan: Mustaine mumler jo bare, det virker som om han er redd sin egen stemme. Jeg har vært i ekstase på Megadeth-konserter tidligere, men dette er bare en gedigen skuffelse.

Da er maktdemonstrasjonen til Slayer av et helt annet format. Bandet fremstår som den rake motsetningen til det noe matleie bandet vi så ofte har sett de siste årene.

Asbjørn: Slayer overrasker ved å fremdeles skremme vannet av folk. Det morbide smilet til Tom Araya er til å få frysninger av. Selv om det er nesten 60.000 folk på stadion, får man følelse av å være på hardcore-konsert i en mørk kjeller i et farlig strøk i Los Angeles.

Klassikere som «War Ensemble», «Postmortem» og «Black Magic» levers med en intensitet som om de skulle være nye av året. Sjeldent har vi hørt Dave Lombardo så innbitt og tent.

Fredrik: Hvordan skal Metallica kunne toppe dette?

Stadiondominans

Spørsmålet henger i luften helt til lyden av Ennio Morricones «Ecstacy of Gold» strømmer ut av høytalerne. 112.000 hender strekker seg i været og publikum tar bølgen, vi er jo tross alt på en fotballstadion.

Det ligger i kortene at dette kan bli en stor opplevelse om Metallica har dagen. Det har de.

Etter å ha blitt totalt overkjørt av åpningslåtene «Hit the Lights» og «Master of Puppets», er det åpenbart at dette kommer til å bli en Metallica-konsert utenom det vanlige. Her er nemlig alle de gamle rutinene skubbet ut på siden.

Asbjørn: Det er sjelden jeg har sett en konsert hvor alle sidene av Metallica kommer frem på en så vellykket måte. Fra den hissige kjeller-thrashen til komplett stadiondominans med «Enter Sandman».

Johan: Jeg er nesten målløs. For et repertoar, vi snakker virkelig om en perfekt setliste, med for eksempel «Ride The Lightning» og «Shortest Straw» som overraskelser.

Fredrik: Og for min del var det stort å høre «Damage Inc» fra «Master Of Puppets», den har jeg aldri hørt live før.

Det spraker i fyrverkeri og Gøteborgs kollektive metal-befolkning skråler seg hes til hver låt heltene serverer. Det er ren magi på Nya Ullevi.

Genuint

Det handler om å presentere noe genuint. Metallica er kanskje ikke de flinkeste musikerne i klassen, men snakker til folket på en måte som publikum forstår og skaper et felleskap. Slayer på sin side representerer det kompromissløse og på den måten blir de kameraten som aldri svikter.

Det er derfor thrashen fremdeles har en nåtid og en fremtid.

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (628 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (606 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (439 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer