Ny studie forklarer manglende global oppvarming med Kinas økte utslipp.

Tips oss 2400
MER KULL: Kinas kullforbruk økte dramatisk fra 2002 til 2007. Globalt økte kullforbruket med 26 prosent, men temperaturen økte ikke tilsvarende på grunn av de økte svovelutslippene, viser ny studie. Foto: REUTERS/SCANPIX

MER KULL: Kinas kullforbruk økte dramatisk fra 2002 til 2007. Globalt økte kullforbruket med 26 prosent, men temperaturen økte ikke tilsvarende på grunn av de økte svovelutslippene, viser ny studie. Foto: REUTERS/SCANPIX

Tror du på menneskeskapte klimaendringer?

 Ja
 Nei
Se resultatet
(Dagbladet): Klimaskeptikere hevder at den menneskeskapte globale oppvarmingen ikke finner sted. Faktisk mener flere og flere såkalte skeptikere at den globale temperaturen ikke har økt siden 1998.

Seinest den norske nobelprisvinneren i fysikk, Ivar Giaever, som i Aftenposten-kronikken «De forunderlige klimamytene», skrev følgende:

- (...) «Klimaforkjemperne» snakker ikke lenger om global oppvarming, temperaturen har jo gått ned siden 1998! I USA, hvor vi har flest termometer, var 2010 det 23. varmeste året, skrev Giaever.

Innrømmer kunnsapshull

Innvendingen om at det ikke har vært en jevn temperaturøkning fra 1998 til 2008, irriterte Robert Kaufmann, professor ved Universitetet i Boston. Han ble utfordret av en skeptiker som fortalte at han hadde sett på Fox News at temperaturen ikke hadde steget på ti år.

Kaufmann bestemte seg derfor for å finne en forklaring.

- Ingenting av det jeg leste av forskning kunne gi meg et enkelt svar på at temperaturen ikke økte jevnt, fordi jeg visste at konsentrasjonen av CO2 økte, sier Kaufmann til nyhetsbyrået AFP.

Studien (pdf), publisert i Proceedings of the National Academy of Sciences, slår fast at forklaringen ligger i de dramatiske økningene i utslipp fra kullkraftverk i Kina.

Svovel kjøler ned

Det høres i første omgang merkelig ut, tenker du sikkert, siden kullkraftverkene slipper ut store mengder CO2, som igjen øker temperaturen. Men kullkraftverkene slipper ikke bare ut CO2, de slipper også ut svovel.

De enorme økningene i svovelutslipp fra kinesiske kullkraftverk har dempet oppvarmingen det siste tiåret, mens den underliggende temperaturøkningen har vært større. CO2 fanger varme fra sola i jordas atmosfære, mens svovel reflekterer sollys vekk fra jorda.

- Det som skjer er at samtidig som CO2-utslippene øker, øker også utslippene av svovel svært raskt. Svovelen nuller nærmest ut drivhuseffekten, sier Kaufmann.

Som følge av den økonomiske oppturen i Kina, doblet landet elektrisitetstilførselen fra kullkraftverk fra 2002 til 2007. Det globale forbruket av kull økte med 26 prosent i det samme tidsrommet.

- Svovel ingen løsning

Kina er imidlertid iferd med å få bedre og bedre rensing av kullkraftverkene sine. Dermed øker også temperaturen, siden jorda ikke får den avkjølende effekten fra svovel.

- Vi ser allerede nå at temperaturen øker igjen. Temperaturen økte i 2009 og 2010 og renere kullkraft i Kina kan være en av grunnene.

Men det er langtfra bare positive effekter av store svovelutslipp. Den lokale forurensningen medfører store skader på befolkningen i områdene rundt kullkraftverkene og senker livskvaliteten. Kaufmann advarer mot å tro at svovel kan redde oss fra global oppvarming.

- Du kan helt klart argumentere for at svovelutslipp er bra for klimaet, men jeg tror ikke veldig mange mener det er en tilfredsstillende løsning, spesielt hvis du spør dem som bor i et veldig forurenset område i Kina.

En av studiens medforfattere inkluderer Michael Mann, en av de ledende medlemmene av FNs klimapanel. Studien fant også ut at manglende global oppvarming kan forklares med redusert solaktivitet og effektene av de periodise stormene El Nino og La Nina.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • Gild ungdom. Slumsete politikere.

    Gild ungdom. Slumsete politikere.

    I motsetning til Borch er jeg mest opptatt av at flertallet av dem som mottar sosialhjelp og annen stønad fra NAV er syke mennesker. (759 innlegg) Les mer

  • - Rooneys problemer handlet om Ferguson

    - Rooneys problemer handlet om Ferguson

    Sannsynlig at han blir i United, skriver The Times. (372 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (287 innlegg) Les mer

  • - Spis mer insekter

    - Spis mer insekter

    FN har funnet løsningen på sultproblemene. Men frykter vesten vil sabotere fordi vi synes det er ekkelt. (263 innlegg) Les mer

  • - Ferguson sier han aldri har kastet bort en sånn ledelse før

    - Ferguson sier han aldri har kastet bort en sånn ledelse før

    Og her er et knippe andre som la opp i dag. (235 innlegg) Les mer

  • Du kan la det henge hele døgnet når som helst

    Du kan la det henge hele døgnet når som helst

    For du trodde kanskje flagget måtte ned ved solnedgang? (211 innlegg) Les mer

  • Syrere bakbundet og henrettet på nært hold

    Syrere bakbundet og henrettet på nært hold

    Borgerkrigen i Syria blir stadig mer blodig. Nå viser videoer flere brutale henrettelser, begått av opprørerne. (203 innlegg) Les mer

  • Vil ha store endringer i asylordningen

    Vil ha store endringer i asylordningen

    I stedet for å søke asyl i Norge, skal flyktninger bosettes på mottak nær der de kommer fra, mener Oslo Frp. (215 innlegg) Les mer