Voldsomme demonstrasjoner i India.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
TÅREGASS: Politiet bruker blant annet tåregass mot demonstrantene. Her eksploderer en av tåregass-beholderne. Foto: REUTERS/Krishnendu Halder
SLÅR TILBAKE: Politiet har blant annet tatt i bruk tåregass mot demonstrantene. Foto: REUTERS/Krishnendu Halder
Se større kart Telangana
Bilder fra nyhetsbyrået Reuters viser voldsomme scener fra demonstrasjonene, som har pågått siden slutten av juni.
Studenter kaster stein mot politiet, som slår tilbake med tåregass, og i dag slapp demonstrantene løs bøfler mot politiet for å bryte opp politisperringene.
Massive protester planlagt
Det er Telangana Joint Action Committee (JAC) som står bak demonstrasjonene. Gruppa består av både politiske partier og organisasjoner på grasrotnivå. De har planlagt massive protester de neste månedene, ifølge Hindustan Times.- Hvis ingenting virker, vil vi oppfordre en million mennesker til å marsjere mot Hyderabad. Jeg håper vi vil nå målet vårt denne gang, sier leder for aksjonen, Muddasani Kodanda Rama Reddy til Hindustan Times.
Demonstrasjonene i Telangana går langt tilbake i tid. I 1968 arrangerte studenter en demonstrasjon mot det de mente var diskriminering av folk fra Telangana i myndighetsposisjoner. Siden den gang har det vært flere store demonstrasjoner og sultestreiker, og flere politiske partier har også tatt til orde for en separat stat.
Trakk seg fra regjeringen
Før valget i 2004 lovet Kongresspartiet å opprette en egen stat i det omstridte området, og fikk støtte av det Telangana-baserte partiet Telangana Rashtra Samithi (TRS). TRS ble del av koalisjonsmyndighetene etter at Kongresspartiet vant valget.To år seinere trakk de seg imidlertid ut av regjeringen, fordi koalisjonspartiene ikke hadde holdt løftet om å danne en ny stat i Telangana. Nå har 15 regjeringsmedlemmer fra Telangana fra ulike partier trukket seg fra sine stillinger.
Regionen har over 35 millioner innbyggere og er også rik på naturressurser, deriblant kull.
VOLDSOMT: Bildene fra Reuters viser voldsomme scener fra demonstrasjonene i India. Foto: REUTERS/Krishnendu Halder
HER LØPER DE: Bøflene som ble sluppet løs mot politiet. Foto: AFP PHOTO / Noah SEELAM
SKADET: En indisk journalist ligger på bakken etter at han ble truffet av noen av demonstrantenes steiner. Foto: AFP PHOTO / Noah SEELAM


















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen