Nå skal vi tømme lommebøkene igjen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Salg i Norge:
VHS-kassetter: 267 905
Blu-ray: 68 292
Dagbladets regnestykke:
1 966 127 x 100 kr = 196 612 700 kroner
Summen er basert på gjennomsnittstall fra Platekompaniet pr. enhet.
Siden 2002 er det solgt 1629930 dvd-er, 68292 Blu-ray-disker og 267905 VHS-kassetter av Harry Potter i Norge.
- Det er veldig mye, samtidig er det fordelt på sju forskjellige utgivelser. Norge er et av landene med høyest dvd-salg i verden. Det kan ha noe med økonomien og den generelle filminteressen å gjøre, sier Håvard Erga, direktør i Warner Bros. Norge.
197 millioner
Butikkprisen på utgivelsene varierer fra et par hundre kroner til seksti. Ganger man totalsalg med en gjennomsnittlig salgspris på hundre kroner hos Platekompaniet, får man en sum på 197 millioner kroner.- Et salg på nesten to millioner eksemplarer er mye. Det viser en enorm interesse i Norge. Ser man på antall solgte kinobilletter og bøker, er de enda høyere enn hjemmefilmsalget, sier Erga.
Han forteller at hovedtyngden av kjøperne er de som har sett filmen på kino. Warner Bros. er godt fornøyde med salget i Norge, og regner med at det vil gå rundt 250000 dvd-er og Blu-ray-er ut av butikkene når den siste legges ut før jul.
Halv million på kino
Publikum har strømmet til kinoene foran hver premiere. Besøkstallene har variert fra 855166 («Harry Potter og de vises stein», 2001) til 435510 («Harry Potter og dødstalismanene - del 1», 2010).I kveld er det storslått nattpremiere i Oslo, med fakkeltog fra Frognerparken til Colosseum kino. SF Norge regner med at en halv million vil se filmen på kino.
- Den bør ha potensiale til mer, men det er flere faktorer som spiller inn, som at det er sommer, ferie og vær. Hver film har et snitt på 500 000 besøkende, det gir 4 millioner besøkende totalt på de åtte filmene. Det er et pent tall, sier Guttorm Petterson, administrerende direktør i SF Norge.















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen