LEDER: Stortingsvaktene burde ha grepet inn da de så det som skal ha vært en voldtekt på Løvebakken.
Politiet har siktet gjerningsmannen for voldtekt av en svært beruset kvinne. Sikkerhetsvaktene på Stortinget syntes saken virket så alvorlig at de kontaktet politiet. Ifølge politiet gikk de ikke ut for å gripe inn mens situasjonen pågikk. Først da det hele var over, gikk sikkerhetsvaktene ut og pekte ut gjerningsmannen for politiet. Til Dagbladet sier sikkerhetssjef Gerrit Løberg at de gjorde det de kunne.
I alle tilfeller er det riktig å tilkalle politiet når man blir mener at det skjer en kriminell handling. Det kan være vanskelig å vite om man bør gripe inn selv. I noen tilfeller, for eksempel der det er våpen i bildet, vil man kunne utsette seg selv for fare og det er lurt å vente på politiet. I andre situasjoner bør man gripe inn for å prøve å berge en annens liv og helse. Om sex man blir vitne til er frivillig eller ufrivillig, kan være vanskelig å vurdere. Men ser det suspekt ut, bør man bry seg.
Sommeren 2011 har overfallsvoldtekter vært høyt på den politiske agendaen. Symbolikken i at en voldtekt skal ha skjedd praktisk talt på Stortinget uten at noen griper inn, er tung. Mye tyder på at sikkerhetsvaktene på Stortinget burde ha grepet inn tidligere. Slik saken framstår, var det liten fare for at den 15-årige gjerningsmannen ville ha vært til fare for vaktene. Forbipasserende burde også ha reagert, men profesjonelle sikkerhetsvakter forventes å ta ansvar. Løberg viser oppsiktsvekkende holdninger når han sier at vaktene er ansatt for å sikre nasjonalforsamlingen i Norge, implisitt at de ikke kan ta ansvar når de ser noe som kan være en voldtekt, men som ikke involverer stortingsfolk. På toppen av det hele kaller han saken for en agurknyhet.
Håndteringen harmonerer dårlig med de politiske oppfordringene om å bry seg om hverandre i storbynatta. Vi forventer at Stortingets vakter får klar beskjed om at det skal gjelde også for dem.
• Les også:
Stortingsvakter fulgte voldtekt direkte på video
Sikkerhetsvakter avhøres etter voldtekt ved Stortinget
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (613 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (559 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer


