24-åringen sliter fortsatt med å finne formen på album nummer fem.
MEDPRODUSENT OG -LÅTSKRIVER: Dave Stewart, tidligere Eurythmics. Foto: Scanpix
«LP1»
- Artist: Joss Stone
- Plateselskap: Stone'd / Playground
De har vært i studio i det stille i 18 måneder, og planlegger albumdebut i september.
Eurythmics' Dave Stewart er også Joss Stones medprodusent på «LP1» — uten at han løfter prosjektet nevneverdig.
Stone har også levert musikk til filmer, tv-serier og spill, og hun sang i bryllupet til prins William og Kate.
Ung debut
Som soloartist flakser hun litt mellom sjangrene, som ei lettere forvirret høne i en for liten hønsegård — som ikke helt vet hvor hun skal lande.Sin unge alder til tross, er «LP1» faktisk hennes femte album. Det skyldes en uvanlig tidlig — og suksessfull — debut.
Hun var 16 år, men hadde stemme som en souldronning på «The Soul Sessions» (2003). Selveste Smokey Robinson omtaler henne som «Aretha Joplin».
R&B, soul, pop...
Siden har hun flørtet med moderne R&B, pop, gospel og mer soul («Introducing Joss Stone» ble for eksempel produsert av R&B-wonderboy Raphael Saadiq). Noe riktig har hun gjort, siden hun har solgt over 11 millioner plater, men hun har ikke landet helt.Hun var absolutt inne på noe på «Colour Me Free» (2009), som gikk mer i soulretning, men så er hun her igjen — i noe «flakkende» eller søkende modus.
Hanne Boel
«LP1» er spilt inn i Nashville, men høres tidvis ut som et poprock-album danske Hanne Boels navn kunne prydet — og det er ikke positivt ment. I noen sanger føles det som om hun står i stampe, uten å komme ett steg videre.Unntakene er den helt ok opptempoåpningen «Newborn», akustiske og nakne «Landlord» og «Take Good Care». Men albumets desiderte høydepunkt er tilbakelente og dempede «Last One To Know», skrevet i kompaniskap med Stewart. Det er en fornøyelse å høre at hun her bruker stemmen så riktig, i sanger som har alt - inkludert hundre prosent feeling. Her mener hun noe.
Til dere som har levd noen år: «LP1» har ikke noe med prisen på albumet å gjøre, som i gamle dager, men er en markering av at dette er første album på eget plateselskap, Stone'd Rcords, etter en lang fight med hennes tidligere plateselskap.
Albumet er i salg fra mandag 25. juli.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer


