Denne Kate Morton-kopien er ille.

Tips oss 2400

«Orkideens hemmelighet»

  • Forfatter: Lucinda Riley
  • Oversetter: Elisabeth Sætvedt
  • Forlag: Cappelen Damm
 
ANMELDELSE: Bokmarkedet er som andre bransjer. Forsøksvise kopieringer vil alltid følge salgssuksesser.

Det kan være alt fra vellykkede romaner som bare delvis rapper elementer fra en god merkevare, til virkelig dårlige piratkopier. Lucinda Rileys «Orkideens hemmelighet» tilhører siste kategori.

Riley har åpenbart satt seg fore å surfe på Kate Mortons romansuksesser, der oppskriften er et forfallent slott, en grusom hemmelighet og en kvinne fra nåtiden som begynner å nøste opp en historie fra fortiden som tilslutt også involverer hennes eget liv. En fortellerteknikk som forresten har blitt den nye episke mal.  


Heltinne i sorg


Heltinnen i boka er den verdensberømte pianistinnen Julia. Hun vender hjem til England etter å ha mistet familien i en grusom ulykke. Julia er lammet av sorg, men finner en viss trøst i å oppsøke det nå forfalne slottet Wharton Park. Der tilbrakte hun sine barndoms somre hos bestefaren, som var gartner og orkideekspert. Nå treffer hun Kit — den nye slottsherren, som har arvet det forgjeldete og forfalne gamle slottet. Ikke uventet oppstår søt musikk...   

Veien er lang før de to kan få hverandre. Lang og dramatisk. Den starter i 1939, og går via den ulykkelige slottsfruen Olivia og hennes ektemann Lord Harry, som var i japansk fangenskap under 2. verdenskrig. Og den går via etterkrigstidens Thailand.


Klumpete grøt


 I stedet for å elte inn disse kryssklippene med en viss litterær eleganse, har Lucinda Riley rørt det sammen til en klumpete grøt med altfor mange søtningsstoffer.

Avslutningen er så hinsides at hun ødelegger det som kunne vært antaster til en helt grei underholdningsroman.    

Og når jeg nå først sitter her med slaktekniven: Det er interessant å se at også Cappelen Damm har begynt å bruke Juritzen-metoder når de gjengir bokhandleranbefalinger på coveret — i dette tilfelle nok av mangel på positive anmeldelser.

Det er også påfallende at platinablonde Lucinda Riley har valgt å la seg forfatterportrettere i halvpåkledd positur i en hengekøye - som om hun håper å bli oppdaget av Hugh Hefner.


At ikke lettkledde platinablondiner kan skrive bøker, er selvsagt en fordom jeg ikke engang burde luftet. Men her slo den til, så skitt au.     
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (615 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (231 innlegg) Les mer