Klokka 15.25 var det en uke siden en bombe eksploderte i regjeringskvartalet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
- STØRRE ÅPENHET: Statsminister Jens Stoltenberg lovet større åpenhet og mer demokrati etter angrepet. Dette bildet er tatt nøyaktig en uke etter angrepet, klokka 15.25 i dag. Foto: Øistein Norum Monsen/Dagbladet
BLOMSTERHAV: Utenfor Domkirka i Oslo har det strømmet på med folk som ønsker å legge ned blomster for å minnes ofrene. Foto: Erik Johansen / Scanpix .
Noen timer seinere ble det klart at terroristen Anders Behring Breivik ikke var ferdig med det. Han dro videre fra Oslo sentrum ut til Utøya og massakrerte deltagere på AUFs sommerleir.
Behring Breivik stoppet ikke før politiet pågrep ham. Da hadde han drept 68 ungdommer. Flere ligger fortsatt på sykehus hardt skadd.
Totalt mistet 76 mennesker livet.
Ingenting tyder på at terroristen oppnår noe som helst etter udåden. Mandag gikk en halv million nordmenn ut i gatene i en rosemarsj for å støtte ofrenes familier, AUF og det norske demokratiet.
Jens Stoltenberg sa det på følgende måte i sin tale til 150 000 mennesker på Rådhusplassen i Oslo:
«Vi er sønderknust, men vi gir oss ikke.
Med fakler og roser gir vi verden beskjed.
Vi lar ikke frykten knekke oss.
Og vi lar ikke frykten for frykt kneble oss.
Det folkehavet jeg ser foran meg her i dag, og den varmen jeg kjenner fra mennesker over hele landet gjør meg sikker i min sak.
Norge består prøven.
Ondskap kan drepe et menneske, men aldri beseire et folk.
I kveld skriver det norske folk historie.
Med det sterkeste av alle verdens våpen, det frie ord og demokrati, staker vi ut kursen for Norge etter 22. juli 2011.»
Samtidig vokste blomsterhavet utenfor Domkirka i Oslo. Du kan selv være med å lage verdens vakreste rose ved å sende inn bilder til vår mosaikk.
I dag var det minnemarkering for ofrene.
- I dag samles vi i dyp fortvilelse. I hjerteskjærende sorg. Nå er mange av våre fineste ungdommer døde. De hadde framtiden foran seg.
- Skuddene traff våre unge, men de rammet en hel nasjon. Vi er nødt til å leve med 22. juli som ballast. Det blir tungt, men sammen skal vi klare det, sa Stoltenberg.
ROSESVAR: Minst 150 000 mennesker samlet seg på Rådhusplassen i Oslo i en rosemarsj. Foto: Erlend Aas / Scanpix














Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen