Red Hot Chili Peppers på reservetanken.
I'm With You
- Artist: Red Hot Chili Peppers
- Plateselskap: Warner Music
Deres usjenerte nedsabling av rigide rockkonvensjoner og den tilsynelatende utømmelige energistrømmen, gjorde California-kvartetten til et friskt pust i en ellers noe haltende rockscene med «Mother's Milk» og seinere geniale «Blood Sugar Sex Magic».
Nå snaut 20 år etter nybrotsverket, fremstår de mer som en småtrøtt gjeng som er mer eller mindre handligslammet av sine egne stadionvyer. Her handler det om å ikke skremme bort noen som helst.
Begrenset
Da sitter man igjen med en materie som i stor grad er offer for sine egne pålagte begrensninger. Og sånn det funker i Chili Peppers-universet, er det alltid en hårfin balanse mellom gull og gråstein.De traff popblinken på «Californication», men siden den gang har det mer eller mindre gått i utforbakke.
På sett og vis er «I'm With You» et halvt skritt i riktig retning fra «Stadium Arcadium», men dessverre er det også her altfor stor overvekt av hvitmannsfunky The Beatles-pastisjer med ny varianter av de samme gamle refrengene. Det biter ikke noe særlig godt fra seg.
Bak fasaden
«Even You Brutus?» har en fin snert og et morsomt orkesrert lydbilde, «Dance, Dance, Dance» varter opp med en bra discofot, selv om låten i seg selv ikke er all verden. «Happiness Loves Company» tar med seg litt kjærkommen California-sol, mens «Brendand's Death Song» viser at de fortsatt kan skrive ok storbyballader når de er i det rette hjørnet.Men i stor grad er «I'm With You» Red Hot Chili Peppers som gjemmer seg bak fasaden, og i det lange løp er nok ikke det noe verken band eller fans er tjent med.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer


