Unge velger internett framfor tv. Mer enn 80 prosent av norske ungdommer favoriserer internett, viser en nasjonal undersøkelse.

Tips oss 2400
(Dagbladet): Om norske ungdommer måtte velge mellom internett og tv ville nesten 81 prosent i aldersgruppen 18-24 år foretrukket Internett. Det viser en undersøkelse fra Infact.

- Dette er det nærmeste man kommer en medial «knock out». De unge gir et kraftig signal til tv-kanalene, sier Morten Ågnes, kommunikasjonsdirektør i NextGenTel til Dagbladet.

Ågnes mener dagens unge ikke har samme forhold til tv som tidligere generasjoner og dette betyr at tv-stasjonene må utvikle sine konsepter.

40-åringer delt på midten

- Selv om man kan se tv via internett er ikke det noen garanti for at de neste generasjonene er like lojale mot tv-kanalene og programmene, fortsetter bredbåndsdirektøren.

Undersøkelsen viser også at dagens 40-åringer er delt på midten. De mest lojale tv-tilhengerne finnes i gruppen over 60 år. Blant disse er det bare 13 prosent som hadde valgt internett.

Betyr ikke tv-død

NRKs analysesjef synes undersøkelsen er interessant, men er langt i fra enig i konklusjonene til bredbåndsdirektøren.

- Det at nordmenn velger internett i en slik undersøkelse betyr ikke at tv-en skal dø, sier Kristian Tolonen i NRK til Dagbladet.

På tross av sin interesse for tallene er ikke Tolonen overrasket over funnene i undersøkelsen.

- Jeg hører at vedkommende først og fremst jobber med internett, fortsetter han.

Mer tv

Tolonen forteller at tv-seeing, ikke bare i Norge, men i alle land har økt relativt dramatisk de siste årene. I flere land har det eksempelvis aldri vært så mye tv-seeing som nå. Dette samtidig som internett har vokst.

- Nordmenn bruker snart åtte timer på medier hver dag. For en del år siden brukte vi 5-6 timer. Det er et resultat at vi forsatt beholder de gamle og tar til oss nye, sier NRKs analysesjef.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (461 innlegg) Les mer

  • Dette skjer i kroppen når du dør

    Dette skjer i kroppen når du dør

    - Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

  • Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»

    Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»

    Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

  • Den som sover synder ikke!

    Den som sover synder ikke!

    Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (333 innlegg) Les mer

  • - Vi har ikke livstidsstraff i Norge

    - Vi har ikke livstidsstraff i Norge

    Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (329 innlegg) Les mer

  • - Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro

    - Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro

    Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (301 innlegg) Les mer

  • Gareth Bale til Manchester United?

    Gareth Bale til Manchester United?

    «Silly season» er i gang! (297 innlegg) Les mer

  • Venstre og KrF tyr til Jens om Siv ikke vil

    Venstre og KrF tyr til Jens om Siv ikke vil

    Venstre og KrF åpner for budsjettsamarbeid med Ap. (250 innlegg) Les mer