Julie Moe og venninnene spurte ut kunnskapsministeren.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
MMS-BEVIS: Selv om Julie Moe og venninnene ikke helt skjønner hvorfor Kristin Halvorsen ba dem mase på Erna Solberg i Høyre og Trine Skei Grande i Venstre om et varmt skolemåltid i stedet, var det stas å møte SV-lederen. Dessuten skal bildebevis sikres av Julie Moe. Fra venstre: Andrea Nilsen, Aleksandra Gundstrøm Berg, Gina Lindberg, Ingelin Dahl Olsen, Kristin Halvorsen og Amalie Moe. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet
SPØR OM REKTOR: Kunnskapsminister Kristin Halvorsen tar seg tid til en prat med elevene på Glemmen skole i Fredrikstad, og vil gjerne vite om de er fornøyd med rektor. Selv delte SV-lederen ut en solsikke som takk for rektor John R. Kristiansens innsats i å yrkesrette utdanningen på skolen. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet
VIL HA SKOLEMAT: Jentene på kunstfag på Glemmen skole. Fra venstre: Amalie Moe, Julie Moe, Ingelin Dahl Olsen, Andrea Nilsen, Gina Lindberg, Saly Jalloul og Aleksandra Grundstrøm Berg. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet
Bør elever få varm skolemat?
Alt om kommunevalget 2011:
Finn din partikandidat: Se alle listene for alle kommunene og finn din kandidat før valget: www.db.no/valg2011/kandidatene
Db.no/valg er din portal til de ferskeste valgnyhetene
Varm skolemat
Halvorsen svarer NRK lenge og vel mens Julie og venninnene står og venter. De vil veldig gjerne få snakke med kunnskapsministeren.- Det er mange her som ønsker seg et varmt skolemåltid, slik hun har snakket om. Det vil jeg gjerne ta opp med henne. Det er mange her på skolen som ikke har med seg mat hjemmefra, sier Julie Moe til Dagbladet.
Ber om hjelp
Plutselig står ministeren foran jentene. Det er Julie, Amalie og de andre jentene fra 1. klasse kunstfag sin tur.- Mange ønsker seg varm skolemat. Hvor blir det av den skolematen? Mange går ut og kjøper dårlig mat i stedet. Undersøkelser viser jo at vi gjør det bedre på skolen med et varmt måltid til dagen, sier Julie og ser spørrende på Halvorsen.
- Kan dere ikke være så snill å si det til alle andre politikere enn meg. For jeg har blitt så mobbet helt siden jeg foreslo det. Vær så snill og hjelp meg med å få opp denne diskusjonen. Da må dere ta kontakt med Erna Solberg i Høyre og Trine Skei Grande i Venstre, sier Kristin Halvorsen til jentene.
- Jeg trenger rett og slett bevegelse i de andre partiene på dette. Kan dere ikke starte en kampanje på dette, spør kunnskapsministeren.
- Vanskelig for oss
Det er tid for å posere. Alle skal ha bilde med seg og Kristin. Men så var det skolematen da. Dagbladet lurer på om de er fornøyd med svaret de fikk fra Halvorsen.- Hun svarte jo bra. Det virker som hun var interessert i å høre hva vi mener, sier Julie.
- Men det er litt vanskelig for OSS å ta kontakt med de andre politikerne, da, sier Gina.
Alle skal med
- Alle skal med! Kommer det fra Kristin Halvorsen bak i den etter hvert så forurensende bussen, for anledningen kalt Valgthrilleren. Ikke alle på SVs roadtrip er like gode til å henge med i svingende når bussen skal videre.Men Ap's valgkampslagord er godt innarbeidet i SV.
- Alle skal få! kommer det korrigerende med tilhørende latter fra SV-lederen. Dagbladet spør til hvilken pris, men får ikke noe svar.
På bare en kort ettermiddag har Kristin Halvorsen vært i flere norske byer, delt ut en stor bukett solsikker til folk SV mener fortjener det, og snakket med lokale medier på og utenfor bussen.
Road-trip
Dårlige meningsmålinger og mareritt om valgnatta har utløst plan B, også kalt Valgthrilleren. Nå er den plan A. Alle i SV skal med. Landet rundt. I en bandbuss.- Viser skolematsvaret du ga jentene på Glommen videregående hvor vanskelig det er for SV i regjering?
- Nei, det gjør det ikke. Men det viser at vi trenger et annet politisk klima for at det skal gjennomføres. Derfor sier jeg til de elevene at de må hjelpe meg. Jeg trenger et annet politisk klima.
- På dette området har ikke forståelsen blitt bred nok, sier Halvorsen og viser til barnehagereformen.
- For tredve år siden var alle uenig med oss. Nå er alle for barnehage.
Snuser på Ap
Etter planen skal Kristin og Co parkere det svarte veimonsteret i Tromsø på søndag. Da er det ikke noe mer SV-lederen og gjengen kan gjøre.- Er det ikke slitsomt å holde på sånn?
- Nei, men alle kan se bakgrunnen for vår sluttinnspurt. Vi må gi en klar nok beskjed om at en SV-stemme er minst like mye verdt. Vårt store dilemma er at vi samarbeider med vår største konkurrent. Desto mer gjennomslag vi får, desto bedre liker folk Ap.
SV-lederen satt seg fore å hanke inn de potensielt mange velgerne som har tenkt å la være å stemme SV ved mandagens kommunevalg. Hun har sett seg lei på svikefulle SV-velgere, og er fast bestemt på å lokke dem tilbake.
- Det er altfor mange som snuser på andre partier om dagen, sier hun.
GIR SEG IKKE: Selv om det er tungt å drive valgkamp med dårlige meningsmålinger og tøffe utsikter, gir ikke Kristin Halvorsen seg så lett. I Tønsberg fikk alle på gata møte med en glad og velgerflørtende SV-leder. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet
ROADTRIP: I tillegg til sjefa sjøl, er også nestleder og parlamentarisk leder, Bård Vegar Solhjell, generalsekretær Silje Schei Tveitdal og statssekretær Roger Sandum med på strategidiskusjonene om bord i valgthrilleren. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet












Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen