Tom Russell opererer i grenselandet mellom country, folk og tex mex - og mellom USA og Mexico.
«Mesabi»
- Artist: Tom Russell
- Plateselskap: Proper / Cosmos Music Group
«Mesabi» har enkelte likhetstrekk med hans beste album i så måte, «The Man from God Knows Where», innspilt i Oslo i 1999.
På «Mesabi» handler historiene blant annet om «When The Legends Die», om «The Lonesome Death of Ukulele Ike», om «Sterling Hayden» og «A Land Called 'Way Out There'».
Mexico-grensa
Tittellåten tar oss til Minnesota, men det er grensa mellom Mexico og USA som opptar Russell mest. Han synger «And God Created Border Towns», med Augie Meyers på «whore house piano», og ønsker «Goodnight, Juarez» (med Jacob Valenzuela på mariachi-trompeter og en av countrymusikkens best bevarte hemmeligheter, Gretchen Peters, på vokal).Juarez regnes som en av verdens farligste byer, mest på grunn av narkotikatrafikken. Den ligger tvers overfor den amerikanske byen El Paso, Texas, på den andre sida av elva Rio Grande. Russell har de siste åra bodd i El Paso.
Gjesteartistene
Andre prominente gjester på dette albumet, som er variert uten at det spriker, er blant andre Joey Burns og John Convertino fra Calexico, Lucinda Williams, Will Kimbrough, Van Dyke Parks og Viktor Krauss.Stilmessig turnerer Russell mellom country og folk og mellom americana og tex mex.
Krim
Samtidig med denne utgivelsen gis også Russells krimbok «Blodsport» fra 1995, med handling fra Oslo, New York, Costa Rica og Mexico, ut i paperback. Den er «rappkjefta oversatt av Terje Thorsen», som det så treffende står på coveret, og anbefales sterkt. Den også.I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer


