17-åringen fra Bærum som i forrige uke ble siktet for innføring og oppbevaring av sprengstoff, har forklart til politiet at han liker å leke med ting som smeller.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Bærum
- Betydelig mengde
Politiet har ikke ønsket å si noe konkret om hvor stor mengde sprengstoff gutten skal ha fremstilt, men bruker i stedet begrepet «betydelig mengde».17-åringen ble pågrepet tirsdag og varetektsfengselet i to uker med brev- og besøkskontroll torsdag i forrige uke. Politiet ba om fengsling på grunn av faren for bevisforspillelse. 17-åringens forsvarer, Ellen Dehn Arvesen, sier at 17-åringen ikke erkjenner straffskyld og kjennelsen om varetektsfengsling er anket til lagmannsretten. Anken vil trolig bli behandlet torsdag eller fredag.
Nettverk?
- Målet med etterforskningen er å finne ut om han er en del av et større nettverk. Han benekter dette og har forklart at han er interessert i ting som smeller og har interesse for kjemi.Politiet ble først oppmerksomme på gutten etter at en pakke han hadde bestilt fra utlandet ble stoppet i tollen. Deretter fant politiet sprengstoff på morens eiendom i Modum. Politiets bombegruppe har foretatt to kontrollerte detonasjoner av sprengstoff på eiendommen.
Politiet ser ingen grunn til å knytte denne saken til terrorbomben i Oslo 22. juli.
(NTB)
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen