«Abduction» skyver amerikanske tenåringers fremste kompleksleverandører forrest på lerretet. Der har de ingenting å gjøre.

Tips oss 2400
3

«Abduction»

  • Regi: John Singleton
FILM: Regissør John Singleton er langt hjemmefra nå. Auteuren som ble Oscar-nominert for debutfilmen «Boyz n the Hood» fra 1991 har forlatt de strevende unge afroamerikanerne i Los Angeles' fattigstrøk til fordel for blankskrubbede tenåringer i store forstadshus - nærmere bestemt Taylor Lautner og Lily Collins. De to har vært årsak til og leverandør av de fleste av amerikanske jevnaldrendes komplekser det siste året. Dessverre for dem og oss har de forsvinnende få karaktertrekk og null kjemi seg imellom.

Viser overkroppen


«Twilight»-hunken Lautner har årevis med kampsporttrening på høyt nivå bak seg. Han har en letthet og styrke i kroppen som gjør ham velegnet som ung actionhelt, og før fem minutter av «Abduction» har gått har han fått første anledning til å vise overkroppen som de nylig seksuelt oppvåknede pikelillene i publikum har betalt gode penger for å se. Over nakken er han omtrent like uttrykksfull som en vedkubbe.

Bleknebb


Han er likevel et veritabelt Munch-maleri ved siden av den bleknebbede Collins. Hennes eneste funksjon i filmen er å løpe litt saktere enn Taylor gjennom krattskogen, slik at han med jevne mellomrom må snu og hente henne og leie henne med seg - selv om han strengt tatt er i en situasjon der han burde komme seg unna så fort som mulig.

Han har nemlig både CIA og en gruppe østeuropeere med sorte skinnjakker og illevarslende oppsyn i hælene. De store forstadshusene er nemlig ikke så fredelige som de først virker. Og det er etter at han oppdager barnebildet av seg selv på en «Savnede personer»-nettside, og innser at de påfallende veltrente foreldrene kanskje ikke er foreldrene hans likevel, Taylor må ta bena på nakken.
 

Utroverdig forelskelse


Singleton vet hva han gjør med polerte underholdningsmaskiner som «Abduction». Noe så oppløftende som originalitet er ikke å spore noe sted, men regien er stødig, og rytmen er rask og drivende, med passelige intervaller mellom de velkoreograferte nærkampene. Jason Isaacs, Maria Bello, Sigourney Weaver og Alfred Molina er helt nødvendig ballast til den fjærlette fortellingen i sine biroller. Men det kompenserer ikke helt for at all dampen går ut av «Abduction» hver gang kamera svinger tilbake til de anonyme ungkjeene i sentrum og den gryende og komplett utroverdige forelskelsen dem imellom.

Jo, og en annen pussighet: Du kan tydeligvis lage en film ved navn «Abduction» som ikke på noe tidspunkt inneholder en kidnapping.

I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (647 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (628 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (235 innlegg) Les mer