Optimistisk-pessimistisk om store spørsmål.

Tips oss 2400

«Klimaboka - på cruise dit verda smelter»

  • Forfatter: Sigri Sandberg Meløy
  • Forlag: Samlaget
 
ANMELDELSE: Står vi foran en klimamessig dommedag eller ikke? Og om det er så, er det noe vi kan foreta oss for å snu? Finnes det noe klima for å ta klimautfordringene inn over seg? Hvorfor er folk så passive?

Eller er det hele en bløff?

Dette er enorme spørsmål som skaper besk debatt og mye engstelse blant dem som bryr seg. Har menneskeheten - og planeten! - i det hele tatt en framtid? Samtidig: de grå masser trekker på skuldrene. For mange er dette bare utidig mas.

Se selv

Denne klimaboka kommer i en serie av «debattbøker for ungdom», og vil være guide inn i vanskelig materie. Vi får være med på et såkalt klimacruise til Svalbard, i luksuriøse omgivelser på hurtigruteskipet «Fram».

Deltakerne - og vi - skal få bevitne klimaendringene med egne øyne. Smelter isen? Dør isbjørnene? Se selv! Dette er et smart forfattergrep som raskt plasserer oss i den paradoksale situasjonen vi er i.

Vi «vet» at vi må endre livsstil og produksjonsmåte, og samtidig nyter vi konsumsamfunnet mer enn noensinne - med deilige retter av ferske råvarer langt til havs, på fancy ferier i fremmede farvann, i hyggelig passiar med sympatiske mennesker om hvordan andre må skjerpe seg.

Tillit til leserne

Klimaboka er en tenkebok som tar ungdom alvorlig.

Det er tøft av Meløy å sette oss rett inn i dilemmaene, og hun viser tillit til sine tenkte lesere: hun tror de kan fatte paradokser. Men samtidig kan vel slike paradokser fort bli til håpløshetsfølelse?

For det nytter vel ikke når ingen er enige om hva som må gjøres - selv om alle i denne boka er enige i at det finnes et problem: temperaturen stiger og vi har ansvar for det.

Gammal som juling

Forfatteren er hele tiden klar over faren for apati, og kompenserer med litt kjekkaserier av typen: «Vi byrjar med jordkloden. Gammal som juling.» Juling?

Eller: «Kinesarane til dømes. Korleis dette elleville, digre landet tenkjer og utviklar seg (...)» Et ellevilt land som tenker?

Og videre: «Men er det riktig å trampe på Kina og gi dei buksevatn av den grunn?»

Nei, selvfølgelig er det ikke riktig å gi et land buksevann. Det er aldri det.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (618 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (235 innlegg) Les mer