Da haster det med å leve.
Mens Alf Kjetil Walgermos bok, «Mitt bankande hjarte,» er øm og virkelighetsnær, trekker Ingelin Røssland historien lenger:
Hva skjer om hjertet ikke bare er sykt, men stopper - helt?
Godt
Røssland skriver uvanlig godt. Vi trekkes umiddelbart med når hun introduserer Linda, snart tretten, der hun sitter på trikken. Lindas blikk fanges av en blek gutt med isblå øyne, og hun kjenner en smerte i brystet.Noen dager senere stanser hjertet hennes helt, midt i et stup. Den mystiske gutten kommer Linda til unnsetning. Han redder henne fra døden. Eller?
I dagene som følger får vi innblikk i Lindas hverdag - med foreldre som venter et nytt barn, en venninne som bare er snill, og kjæresten Oscar, som Linda ikke er så interessert i.
Legen sier Linda kan dø snart, og plutselig blir noen ting viktige å gjøre: De halsbrekkende tingene, selvfølgelig, men Linda må også få gjort opp for gamle synder.
Å dø før tiden
Underveis begynner man å stusse over bristene i handlingen, og ane at det realistiske er overskredet.Hvilken tvist Røssland skal ta for å få historien til å gå opp, er en del av spenningen.
Alysons Noëls serie «De udødelige» (om andre dimensjoner) springer en i hu, skjønt språklig tilhører Røssland en helt annen divisjon.
Lindas eskapader etter stupet er grei lesning, men det som virkelig gjør inntrykk i romanen er tenåringens opplevelse av hvordan folk forandrer seg når de vet hun skal dø.
Ingen oppfører seg normalt. For Linda er det som å skrives ut av manus før tiden, for: «jo mer de går på tå rundt henne, desto mer føler hun at hun blekner og forsvinner.»
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (618 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (235 innlegg) Les mer



