Politiet mener terrorister prøvde å gjennomføre to angrep mot togtrafikken mellom Berlin og Hamburg etter funn av hjemmelagd bombe.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
UNDERSØKELSER: Her undersøker politiet en sjakt i nærheten av jernbaneskinnene i Berlin. Foto: AP/Michael Sohn/Scanpix
En molotovcoctail skal ha forårsaket skader på kabler mellom lyssignalene.
Storalarm
Klokka 11.45 ble storalarmen utløst, da jernbanefolk fant sju bensinbomber ved inngangen til en tunnel bare 200 meter fra perrongen på Hauptbahnhof i Berlin.Ti 1,5 liters flasker med bensin var brukt til å konstruere bombene, som aldri ble utløst.
En talsmann for det tyske Forbundspolitiet sa på en pressekonferanse nå i ettermiddag at etterforskerne går ut fra en sammenheng mellom de to anslagene.
Lokalavisa B.Z. melder imidlertid at både bensinflaskene og konstruksjonen som ble brukt er identisk.
Frykter flere
Akkurat nå søker store politistyrker febrilsk etter flere bomber, som kan være skjult andre steder langs skinnegangen i området.Ei hittil ukjent terrorgruppe tok for et par timer sida på seg ansvaret for angrepene.
Bombene skulle være en protest mot den tyske NATO-deltakelsen i Afghanistan. — Vi etterforsker denne lenka nærmere, sier en talsmann for kriminalpolitiet i delstaten Brandenburg.
Brenner biler
De siste to årene er et stort antall parkerte privatbiler blir tent på i Berlin.I begynnelsen ble aktivitetene begrenset til bydelen Prenzlauer Berg, der eierne av luksuskjøretøyer beskyldes for å presse boligprisene så høyt at vanlige folk ikke lenger har råd til å bo der.
Men de siste månedene har det brent knapt 100 biler også andre steder i byen.















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen