Bruker sin bråmodne etablerthet som soloartist til å perfeksjonere uttrykket.

Tips oss 2400
5

«Coming Home» (låt)

  • Artist: Marit Larsen
  • Plateselskap: EMI
 
LÅT: Marit Larsen har etablert en så tydelig egen signatur og et så umiskjennelig uttrykk at det nå, på trappa til det tradisjonelt «vanskelige» tredjealbumet, er spennende å se om hun bruker sin bråmodne etablerthet som soloartist til å perfeksjonere dette uttrykket, eller om det nå bærer i helt andre retninger.

«Coming Home» peker ganske utvetydig i første retning. Rolig pianostart, den lyse stemmen intimt framme i lydbildet (nå også med en liten, men tydeligere artikulert countryskjelv) og så gradvis akselerering og tiltagende intensitet til låten freser fram på vestkystpopens motorvei med håret rett ut i vinden og et superfengende, Stevie Nicks-møter-Dixie Chicks-aktig refreng av det oppløftende gladtriste slaget i framsetet.

Larsens beundringsverdige evne til å skape vendepunkter og overraskelser innenfor ellers tilsynelatende konvensjonelle låtskriverrammer preger også «Coming Home», men det er samtidig også en litt mindre oppsiktsvekkende og overrumplende førstesingleopplevelse enn vi er blitt bortskjemte med fra henne.

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer