François Hollande har vunnet kampen om å bli det franske Sosialistpartiets presidentkandidat.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
- Jeg vil investere all min tid og energi på å sørge for at Hollande blir Frankrikes neste president om sju måneder, sa den tapende kandidaten Martine Aubry, da det ble klart at hun hadde tapt nominasjonsvalget for Hollande.

Den moderate sosialisten Hollande har hele tiden vært favoritt i valget, ikke minst fordi han anses som den kandidaten med best sjanse til å vinne mot landets konservative president Nicolas Sarkozy i vårens oppgjør.

Det er første gang Sosialistpartiet har holdt et såkalt primærvalg for å finne partiets presidentkandidat. Det betyr at alle velgere som bekjenner seg til venstresidens verdier, kunne være med på avgjørelsen.

Leder over Sarkozy

Sosialistpartiet har ikke vunnet presidentvalget siden François Mitterrand ble gjenvalgt i 1988, men sosialistene ligger ifølge meningsmålinger an til å kunne slå Sarkozy.

Sarkozy vant valget i 2007 klart, men presidenten er nå svært upopulær. Økonomisk krise, høy arbeidsledighet og flere medarbeideres skandaler har rammet ham hardt.

Presidenten har ikke kunngjort at han stiller på nytt, men de fleste venter at han gjør det, trolig på nyåret.

DSK-saken

For få måneder siden var det ventet at Sarkozys sosialistiske utfordrer ville bli Dominique Strauss-Kahn, som med sin bakgrunn som leder for Det internasjonale pengefondet (IMF) ble regnet som en tungvekter, både politisk og økonomisk.

Men etter å ha blitt anklaget for voldtektsforsøk av en stuepike i New York og en journalist og forfatter i Frankrike har Strauss-Kahn ligget lavt i terrenget.

(NTB)

 
Kommentarer levert av Disqus