Breivik avhøres om «radikaliseringspunkter» i nye avhør i kveld.
- Jeg møtte ham klokka ti i dag. Det er enda ikke avsluttet og vil fortsette utover kvelden, sier Breiviks forsvarer Geir Lippestad til Dagbladet i 18-tida.
Ifølge forsvareren omhandler avhørene nå i hovedsak Breiviks radikaliseringspunkter- hvordan han utviklet sine holdninger.
Dette har vært oppe i avhør også tidligere, men politiet går nå mer i detalj.
- Allerede som 21-åring hadde han denne ideologien klart for seg. Han har tilegnet seg kunnskap gjennom bøker, blogger, statistikk på internett og internett generelt, sier Lippestad.
Etter hvert ønsket han å bearbeide det han tilegnet seg.
- Han bestemte seg etter hvert for å samle kunnskapen han hadde i et kompendium, det er det såkalte manifestet, sier Lippestad.
Terrorplanene kom seinere.
- Han forklarer at han i utgangspunktet ønsket en demokratisk framgangsmåte for å formidle sine synspunkter om hvordan det han mener er en multikulturalisme som ødelegger den vestlige verden. Han ønsket blant annet å starte en egen organisasjon, men denne ble aldri noe av. Til slutt følte han at hans ideologi-synspunkter ikke ble hørt, og derfor gjorde han det han gjorde, sier Lippestad.


