Sigrun Slapgard romandebuterer.

Tips oss 2400

«Paradishagen»

  • Forfatter: Sigrun Slapgard
  • Forlag: Samlaget
 
ANMELDELSE: Melk kloster i Østerrike er et av verdens mest berømte klostre, og inspirerte blant annet Umberto Eco i «Rosens navn».

Mindre kjent er det at nazistene bygget en konsentrasjonsleir like ved klosteret
.

Tilstanden i slaveleiren var så beinhard at nærmere 25000 kan ha blitt drevet i døden, deriblant 29 nordmenn. Det tok likevel seksti år før det kom et minnesmerke ved konsentrasjonsleiren, som landsbyboerne etter krigen helst fortiet.  

Mørke hemmeligheter

Dette er det dokumentariske utgangspunktet for NRK-journalist og dokumentarforfatter Sigrun Slapgards skjønnlitterære debut.

Filmskaperen Julie kommer til klosteret for å lage film om den nylig avdøde Kurt Leonard, som vokste opp i Melk. Han tilbrakte de siste 40 år av sitt liv som bokbinder i det like verdensberømte klosterbiblioteket. Leonard var nær venn av Julie og hennes familie.

Da han døde sendte han henne et manuskript. Det skal avdekke mørke krigshemmeligheter og en tragisk kjærlighetshistorie.

Naziideologi

Slapgards innfallsvinkel kan minne om Kjartan Fløgstads kontroversielle «Grense-Jakobselv»: Det handler om at nazideologien i stor grad var skapt av eliten.

Om fiolinspillende skjønnånder som svingte pisken like elegant som buen, og landsbyboere og munker som tilsynelatende ikke enset lukten fra kremasjonsovnene.


Det handler også om unge naive tyske soldater i nord-Norge. De som trodde de kom som befriere, men som etterhvert forsto at de var forhatte okkupanter.    

Trått

Det litterære grep i denne etter hvert spennende og dramatiske fortellingen likner malen i samtidslitteraturen: Julies historie parallellføres - og forenes etterhvert - med Leonards skjebne.

Kryssklippingen går nokså trått i begynnelsen, og Julie forstyrrer mer enn forsterker det historiske stoffet.

Men etter hvert finner Slapgard rytmen og lager en avslutning like tårevåt som i Hamsuns «Victoria».
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (617 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (232 innlegg) Les mer