Finn Coren fortsetter sitt prosjekt med å sette toner til dikt.

Tips oss 2400
4

«Mitt hjerte — dikt av Jens Bjørneboe»

  • Artist: Finn Coren
  • Plateselskap: Bard Records / Musikkoperatørene
 
ALBUM: Finn Coren er ikke ukjent med å tonesette kjente lyrikere. I 1997 satte han musikk til dikt av William Blake — på engelsk.

Ikke lenge etter rettet han blikket hjemover og startet arbeidet med å lydlegge dikt av Olav H. Hauge og Jens Bjørneboe i serien «Nordiske lyrikere».

Minnedikt

For tre år siden kom doble «Draumar fær du — dikt av Olav H. Hauge», og nå foreligger «Mitt hjerte — dikt av Jens Bjørneboe».

Tekstene Coren nå har tonesatt er 19 dikt og skuespill fra 50- og 60-tallet, to etterlatte dikt fra 1977 — samt det fine, avsluttende minnediktet «Sten mot ruten: dikt i natten» av fetteren André Bjerke.

Ytterpunktene

Coren sier om prosjektet at han ønsker å romme ytterpunktene hos forfatteren: det såre og vare, romantikeren, esoterikeren, refseren og kunstneren.

Det avspeiles også musikalsk, som på Hauge-samlingen fra 2008 spiller Coren på et stort, kanskje for stort register.

Rockoperapreg

Også «Mitt hjerte — dikt av Jens Bjørneboe» har fått et rockoperapreg, best eksemplifisert gjennom å hoppe fra den nydelige tittellåten med strykere som åpner albumet og rett til den desperate rockeren «Mea Maxima Culpa», med Bjørneboes egen resitasjon fra det året han tok sitt eget liv, 1976.  

Nedstrippet

«Et lite kjærlighetsdikt» er en søt og nedstrippet sak med akustisk gitar og to strykere, mens «Ynglingen» (som Anne Grete Preus gjør bedre på sin Bjørneboe-plate «Fullmåne» fra 1988) er en tøff rocker.

Men — det er visepregete «Likskjorten», med Corens vare vokal og bare akustisk gitar, fiolin og kor, storslåtte og mektige «Rosa-sangen» (som Coren gjør mer ut av i sin versjon enn Preus) og «Vinter» og ikke minst velarrangerte «Søstrene» som ruver på dette albumet.

Her går ord og toner over i en enhet der ingen ting står i veien for Bjørneboes ord.

En del av de øvrige låtene får mer preg av pludring og mindre vellykket eksperimentering, og blir derfor bare mindre interessante mellomstasjoner.

Albumet hadde nok derfor vunnet på et noe mer ensartet uttrykk.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer