Årets Redd Barna-bok.

Tips oss 2400

«Long Distance Call»

  • Forfatter: Lars Saabye Christensen
  • Forlag: Aschehoug
 
ANMELDELSE: Årets Redd Barna-bok heter «Long Distance Call» og er skrevet av Lars Saabye Christensen.

Dette er femte bok i serien fra Aschehoug forlag, der inntektene fra salget går til Redd Barnas arbeid for utdanning av barn.


Avsluttet kjærlighetsforhold

Saabye Christensens «Long Distance Call» er et langdikt på knappe 50 sider, skrevet fra et jeg til et du, og dreier seg om et avsluttet kjærlighetsforhold; friheten det medfører, at man endelig kan gjøre hva man vil.

Skjønt, hva er avsluttet? Idet jeg'et sier «jeg tenker aldri på nakken din», så er det jo nettopp det han gjør.

Dermed skjer det en forskyvning fra oppgjør til erindring, og i beste Saabye Christensens ånd blir leseren tatt med på en mimrestund:

«da lidelsene i ingeniørenes hus var forbi / tok vi følge hjem selv om vi skulle hver vår vei (...) hvilket band liker du best, ropte jeg, og du sa hysj, ikke si det til noen og ga / meg mitt første kyss.»

Nærmer seg dialogen

Særlig fint i utdraget her er hvordan kysset får en dobbeltfunksjon, både som det første kysset og som svaret på spørsmålet om favorittbandet (Kiss).

Fint også hvordan du'et får komme til orde gjennom kursiveringen, slik at langdiktets monologiske karakter blir avbrutt av den andres stemme og nærmer seg dialogen.

I det hele tatt viser «Long Distance Call» at Lars Saabye Christensen er en utmerket poet.

Her er fine overganger, fine bilder, og takket være det humoristiske draget i diktsamlingen blir mimringen heller aldri sentimental:

«du sa at linjene er hukommelse og det som
står i mellom dem er minne, jeg på min side mente det
omvendte, at linjene er flyktige og forgjengelige
mens alt mellom dem er varig, linjer er altså minne
og det usagte er hukommelse, nå var du flink nå, og jeg ville
dessverre være enda flinkere og sa i fullt alvor
at kvinne er hukommelse og mann bare minne, tror nesten
vi stopper der, sa du»
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (617 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (232 innlegg) Les mer