Den tiende filmen om Varg Veum er en positiv overraskelse med internasjonalt tilsnitt.
Det åpner med knatrende urban krigføring i Afghanistan, fortsetter med en skitur ned spektakulære vestnorske fjell, før en massiv eksplosjon på et våpenlager utenfor Bergen drar Veum (Trond Espen Seim) inn i en ny intrige. Dessuten foregår halve filmen i Budapest. Dette er nye toner fra Veum-samlebåndet, som på sine ni forsøk har gitt oss krim av varierende kvalitet.
Afghanistan
I Gunnar Staalesens roman fra 1983 trekkes trådene tilbake til siste verdenskrig og nazister som fortsatt er aktive. Regissør og manusforfatter Alexander Eik har, sammen med Trygve Allister Diesen, oppdatert historien til å dreie seg om en gruppe norske ISAF-soldater som har drevet lyssky virksomhet i Afghanistan.
Når Veums gamle venn Even Nymark (Jon Øigarden) mistenkes for eksplosjonen på våpenprodusent Armakons lager, skjønner privatdetektiven at noe er galt. Spørsmålet er om Veums mistanker fører ham i riktig retning. En elitesoldat ved navn Ullven (Jonathan Espolin Johnsen), er hyret av Armakon som ryddegutt og Veum følger sporene til Budapest.
Bra plot
Det hyggeligste med «I mørket ...» er at plottet byr på minst to genuine overraskelser, i tillegg til en fiffig vri her og der som holder underholdningsverdien ved like hele veien. Det internasjonale thrilleraspektet, med dresskledde våpenprodusenter og ungarsk politi, funker også tålelig bra.
Filmen rekker aldri å bli kjedelig, men det finnes en del å irritere seg over. Heller ikke denne gangen slår det gnister mellom Varg og kjæresten Karin (Lene Nystrøm). De få replikkene Nystrøm har fått utdelt, er filmens svakeste. Et par av actionsekvensene er heller ikke patente. Jeg liker å se hva som foregår når barskinger havner i slåsskamp. Regi og klipp bør ikke forsterke forvirringen.
Men alt i alt er «I mørket er alle ulver grå» en brukbar thriller, der Varg Veum våger seg utenfor sitt vante revir, både geografisk og sjangermessig. Hvem skulle trodd det?
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (647 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (234 innlegg) Les mer



