Sjargongen i kreftkomedien «50/50» er ironigenerasjonens, men undersiden er nær og ærlig.
«50/50»
- Regi: Jonathan Levine
Intensjonen bak den inntagende «50/50» var nok at den skulle være mer av en komedie enn den ble.
På gutters vis
I den uferdige alder av 27 får radiojournalisten Adam (Joseph Gordon-Levitt) beskjed om at han har kreft, og 50 prosents sjanse for å overleve. Nyheten takles på ulikt vis av hans nærmeste: Kjæresten (Bryce Dallas Howard) får panikk og et anfall av momentan utroskap, moren (Anjelica Huston) truer med å flytte inn, bestevennen Kyle (Seth Rogen) bruker den triste historien til å dra damer og den uerfarne psykologen (Anna Kendrick) lirer nervøst av seg fraser som at «Du viser følelser! Det er bra!».
I sentrum står den livredde Adam, som på gutters vis ikke aner hvordan han skal uttrykke det som herjer i ham. Han spilles utsøkt av Joseph Gordon-Levitt, en av Hollywoods fineste unge skuespillere: Holdt, men med en stor sårbarhet, like antydet som utvilsom, som stadig siver gjennom.
Ganske vittig
«50/50» er en liten, upretensiøs film, utvasket i fargene, nesten unnselig. Men med små, presise grep skapes en historie som virker intenst ekte. Bipersonene i plottet har forutsigbare funksjoner - den pene, svikefulle jenta, kjærestematerialet, den jovial-plumpe bestevennen - men er utformet nøkternt og observant.
Man kjøper dem, og reaksjonene deres. Humoren er dempet, velformulert og ganske vittig. Sjargongen i «50/50» er ironigenerasjonens, men på undersiden er filmen nær og ærlig.
Sutrete indie
Regissør Jonathan Levine har gjort noen uheldige valg i soundtracket, som består av et knippe identiske sutrete indielåter som gjør sitt for å holde «50/50» igjen i et lavendelblått sorglandskap.
Filmen hans er klok, men burde våget mer, stolt på at alvoret likevel ville trengt gjennom fernisset av vitsing. Det er som om Levine ikke helt tør å fiske etter en stor, hjertelig latter. Da får han det heller ikke. Han får fnis. Og en og annen tåre.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (647 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (234 innlegg) Les mer


