Hvis du skal trakassere minoriteter i Norge, må du gjøre som Christian Tybring-Gjedde, Hege Storhaug og Ole Jørgen Anfindsen.
Fikk millionstøtte: Hege Storhaug i Human Rights Service. «Han kunne ha sagt at skautet jentene hadde på seg var et symbol på at totalitære krefter får mer makt i Norge, og at de er sendebud fra islamistene. Da kunne han ha fått millionstøtte fra staten eller fra Oslo kommune for å drive politisk virksomhet, slik Hege Storhaug i Human Rights Service nylig fikk», skriver kronikforfatteren. Foto: Henning Lillegård
Vil IQ-teste: Ole Jørgen Anfindsen er redaktør i HonestThinking. «Han kunne ha sagt at vi bør måle IQ-en til de forskjellige rasene, som innvandringsmotstander Ole Jørgen Anfindsen gjorde i fjor», skriver Eivind Trædal. Foto: Privat
Vi spurte dem hva som hadde skjedd. «Han begynte bare å rope til oss at vi var søppelmennesker og at vi ikke hører til her», forklarte de norske jentene. De virket redde, og kjæresten min trøstet dem med at sånne som ham ikke var noe å bry seg om. Mannen gikk fram og tilbake med raske steg på andre siden av gata, og virket sint. Vi gjorde et forgjeves forsøk på å ringe politisentralen, men kort tid etter tok han trikken oppover mot Torshov.
Denne mannen har naturligvis ikke forstått reglene for det norske samfunnet. Hvis du skal skremme og trakassere minoriteter i Norge, må du gjøre det på riktig måte. Mannen burde starte en blogg, skrive kommentarer på nettavisene, skrive ei bok eller kanskje bli stortingspolitiker. Hvis mannen hadde vært stortingspolitiker eller forfatter, ville ikke en tilfeldig forbipasserende kunnet gå bort og be ham roe seg, og la minoritetene være i fred. Det ville jo være å kneble hans ytringsfrihet.
Men man kan naturligvis også kritisere mannen for å ha ordlagt seg dårlig. Hvis han isteden hadde sagt at vi må tørre å ta debatten om hvorvidt 14- 15 år gamle norske jenter med skaut utgjør et samfunnsproblem i Oslo, ville han uten problemer kunnet få på trykk en kronikk i en av landets største aviser. Han kunne ha sagt at vi bør måle IQ-en til de forskjellige rasene, som innvandringsmotstander Ole Jørgen Anfindsen gjorde i fjor. Han kunne til og med tatt et steg lenger og foreslått at vi bør nekte andre med samme hudfarge som jentene å komme til landet. Da kunne han også fått støtte fra Fritt Ord.
Han kunne ha sagt at skautet jentene hadde på seg var et symbol på at totalitære krefter får mer makt i Norge, og at de er sendebud fra islamistene. Da kunne han ha fått millionstøtte fra staten eller fra Oslo kommune for å drive politisk virksomhet, slik Hege Storhaug i Human Rights Service nylig fikk. Han kunne ha sagt at vi må ha et korstog mot slike som de unge jentene, på vegne av de barna i klassen deres som er lyse i huden, slik Per-Willy Amundsen skrev på Facebook i april i år.
Han kunne ha skrevet at disse unge jentene ikke kan forenes med demokratiet, at de utgjør en kolonisering av Norge, og at samfunnet vårt ville bryte sammen dersom flertallet av nordmenn var som dem. Han kunne ha sagt at Europa burde bruke militærmakt for å deportere jentene, slik Bruce Bawer skrev på bloggen sin. Før han skrev dette hadde Bawer flere ganger blitt anbefalt i Aftenposten som en spennende skribent.
Han kunne ha sagt at Arbeiderpartiet er kultursvikere fordi de tillater at slike som disse norske jentene får utøve sin religion i Norge, som Christian Tybring-Gjedde skrev i Aftenposten i fjor. Eller han kunne ha kalt Arbeiderpartiet quislinger, slik Tybring-Gjeddes partifelle Kent Andersen skrev på bloggen sin. Mannen hadde ikke tenkt på å sammenlikne jentene en ny nazistisk invasjon på den måten, men det hadde han sikkert kommet på hvis han hadde satt seg ned og skrevet en skikkelig kronikk, som han sikkert ville fått på plass i en stor avis.
Han kunne skrevet at jenta bør bli totalt og fysisk fjernet fra hele den vestlige verden, at alle ville bli som dem hvis hjemlandet deres Norge ikke kriger mot dem og holder dem ute, og at militæret bør settes inn mot dem, slik Peder «Fjordman» Jensen har gjort. Da kunne mannen blitt hyllet over hele verden av andre som ham, og fått tankene sine publisert gjennom innlegg og intervjuer i våre største aviser.
Dessverre er denne episoden et eksempel på at ikke alle rasister og islamofobe er så profesjonelle som vi kunne håpe. Et stort arbeid er blitt lagt ned, ikke minst av våre avisredaktører, for å heve opp menneskeforakt forkledd som ordentlige standpunkter, og som bare føles som et overgrep for de ekstra sensitive. Ja, og så for menneskene de snakker om, da.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt. Tenk over hvordan du vil fremstå i det offentlige rom. Vi lar deg være anonym, men husk at å bruke fullt navn gir deg mer troverdighet. Hold deg til saken og vis respekt for de andre i kommentarfeltet. Vi ønsker at du deltar og beriker den offentlige samtalen, men vi ønsker en høflig tone. Vi sletter hatske, truende eller sjikanerende innlegg. Er din kommentar blitt slettet, og lurer på hvorfor? Send e-post til debatt@dagbladet.no, med ditt brukernavn.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

Framgangen fortsetter for Ap
Arbeiderpartiet har en oppslutning på 41,6 prosent, viser ny måling. (626 innlegg) Les mer

Dritkleint dåseshow
Legg Dorthe Skappel, Jon Almaas og Anne Lindmo oppå hverandre, og fyll på med Bjarte Tjøstheim, Håvard Lilleheie og Otto Jespersen den yngre. (194 innlegg) Les mer

Tysk orkan fra høyre
Ikke før har Tyskland fått sitt høyrepopulistiske parti, så marsjerer en antiislamsk massebevegelse gjennom storbyenes gater. (81 innlegg) Les mer
(32 innlegg) Les mer

Platini gir ikke opp hvitt kort: - Nå må vi overbevise Fifa
Åpner for utvisningsminutter i fotballen. (16 innlegg) Les mer

- Trond Mohn gav sønnen Frederik 3,4 mrd til jul
En veldedig gave på 1 milliard kroner var med på å løse floken mellom Trond Mohn (71) og sønnen Frederik W. Mohn (37). (11 innlegg) Les mer

Avfeier at feil lag ble tatt ut til Hoppuka
Tom Hilde vant i Sveits. (10 innlegg) Les mer

Ved reisens slutt
Jubileumsåret for Grunnloven går mot slutten og vi går ut av det med større innsikt i demokratiets historie og utfordringer enn ved starten. (5 innlegg) Les mer


