I Ole Petter «El Doom» Andreassens nye bandprosjekt er det han selv som står fremst på scenen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
LINEUP: Musikerne i El Doom and the Born Electric er valgt fra øverste hylle. Fra venstre Hedvig Mollestad Thomassen, Brynjar Takle Ohr, Ole Petter Andreassen, live-bassist Trond Frønes og Haavard takle Ohr. Foto: Eivind Yggeseth
Ole Petter Andreassen (41)
• mest kjent som gitarist i rockebandene Thulsa Doom og The Cumshots, samt som trommeslager i Black Debbath.
• har også produsert de fleste platene til disse artistene, og har i tillegg produsert album av bl.a. Raga Rockers og El Cuero.
• albumet til El Doom & The Born Electric er hans tjuende album som artist.
• har vært nominert fire ganger til Spellemann og vunnet to.
Les anmeldelsen av albumet her.
I kveld spiller bandet konsert på Rockefeller i Oslo, og det er første gang en av Norsk rocks mest sentrale figurer trer fremst på scenen.
- Akkurat det er ikke så veldig planlagt, det er bare dit musikken har ført meg, sier Andreassen.
Må ha motstand
Andreassen er fra før mest kjent som trommis i Black Debbath og gitarist i The Cumshots og Thulsa Doom. I tillegg har han vært produsent/tekniker for blant andre Minor Majority, Raga Rockers, i tillegg til å ha produsert og gitt ut plater med en mengde musikalske prosjekter.At hans nye band spiller prog, er helt selvfølgelig for Andreassen.
- Progrocken har alltid vært med meg, og streit rock kjeder meg grenseløst. Sånn «six-pack på øving og skru opp ampen» er jeg helt ferdig med. Jeg liker litt motstand i musikken, både som lytter og når jeg spiller selv, sier han.
- Samtidig har jeg alltid vært glad i gode refrenger, så dette er nok en ganske folkelig type prog. Akkurat når det føles som om man har gått seg helt vill i tåka og er i ferd med å gi opp kommer det et flott refreng og gjør det hele vakkert og forståelig.
Fysiske tekster
På bandets debutalbum har Andreassen lagd låtene, spilt inn, mikset og produsert. Albumet signaliserer også første gang Andreassen har skrevet låtttekstene selv.- Det gikk lettere en jeg hadde fryktet.Når jeg selv skal synge, må tekstene være litt fysiske, jeg må kunne bli litt ivrig. Det blir mye pekefinger og hytting med neven.
Utenom Andreassen på vokal og gitar består bandet av folk han selv har plukket fra øverste hylle.
Brynjar og Haavard Takle Ohr fra El Cuero spiller henholdsvis sologitar og trommer, Nikolai Hængsle Eilersten fra Bigbang og Elephant9 trakterer bassen, mens jazzmusiker Hedvig Mollestad Thomassen også spiller gitar.
Albumet inneholder også bidrag fra noen gjesteartister, og kanskje størst og høyest rager det 60 år gamle jazzfenomenet Jon Eberson, som bidrar med gitar på to låter.
- Jeg har det ikke sånn lenger at jeg må spille soloen selv. Det er gøyere å høre på andre, sier Andreassen.
Langsiktig prosjekt
Dette er Andreassens tjuende album som artist. Fire ganger har han vært nominert til Spellemannpris. To av dem har han vunnet.- Det er bare tre album jeg har laget, som jeg ikke kunne tenkt meg å forandre noe på. Det er den siste Cumshots-plata, Thulsa Doom-albumet «...And Then Take You to a Place Where Jars are Kept» og denne plata jeg har laget nå, sier han.
I tillegg til kveldens konsert på Rockefeller vil bandet i januar turnere i hele landet sammen med norske Shining.
4-5 av landets største festivaler har også sikret seg en opptreden fra bandet.
- Mange tenker kanskje på dette bandet som et blaff, men alle banda jeg har spilt i har vart svært lenge, og det kommer dette også til å gjøre. Jeg gir ikke ut plater fordi det er jobben min, jeg gir ut plater fordi det fortsatt brenner som faen.


















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen