Muslimer skyter gode kristne og drepte barn ligger strødd i undervisningsfilm fra politiskolen i New York.
STÅR BAK: Frank Gaffney Jr. leder organisasjonen som står bak den kontroversielle politifilmen. Her gir han blod 12. september 2001 - dagen etter terroranslaget mot New York. Foto: AP/Susan Walsh/Scanpix
INTERVJUES: Rudy Giuliani sier filmen «The Third Jihad» er et vekkesignal for USA. Foto: AP/Haraz N. Ghanbari/Scanpix
Et islamsk flagg vaier over Det hvite hus, bilbomber går av, drepte barn ligger strødd og muslimske terrorister skyter gode kristne i hodet.
En teatralsk, mørk fortellerstemme messer:
- Dette er den reelle agendaen til mange av USAs muslimer. Det er en strategi for å infiltrere og dominere USA, dette er krigen du ikke kjenner til.
Tonet ned
Men filmen der scenene og talen er hentet fra er slett ikke noe undergrunnsprodukt som blir dyrket av ensomme galninger på nettet. Derimot er det offisielt undervisningsmateriale som vises for politifolk i New York.Filmen heter «The Third Jihad», og er en del av det pedagogiske opplegget på politiskolen for å informere politifolkene om islam.
Nettstedet Village Voice omtalte filmen 19. januar i fjor, hvorpå politiet nektet for at filmen var del av noe offisielt undervisningsopplegg. Han hevdet det bare var et lite knippe politifolk som hadde sett filmen noen få ganger.
Den gang ei, skriver New York Times i dag.
Offisielle visninger
Avisa presenterer resultatet av en innsynsbegjæring fra organisasjonen Brennan Center for Justice på jusslinja ved universitetet i New York.Politidokumenter organisasjonen offentliggjør viser at filmen ble vist gjentatte ganger over en periode på mellom tre måneder og ett år.
Minst 1489 vordende politifolk så filmen, blant dem både ordensbetjenter, etterforskere og befal. Visningen var autorisert til topps, og et offisielt element i undervisningen.
Offentliggjøringen av dokumentene kommer etter en periode der det har vært en bitter strid mellom politiet og store deler av det muslimske miljøet i New York, som føler seg overvåket.
- Politiet prøvde å nekte for dette, og forhindre oss i å få ut disse dokumentene, sier Faiza Patel ved Brennan Center of Justice.
Mektig
Det er The Clarion Fund som har finansiert filmen.Den sterkt Israel-vennlige stiftelsen ledes av Frank Gaffney Jr., viseutenriksminister for president Ronald Reagan. Styret består ellers av lobbyister og forsvars- og etterretningstopper.
Organisasjonen står bak flere filmer med konspiratorisk og svært omdiskutert innhold, og er en maktfaktor på ytre høyre i amerikansk politikk med sterk innflytelse hos flere republikanere.
Tidligere New York-ordfører og presidentkandidat Rudy Giuliani omtaler - ifølge organisasjonen selv - filmen «The Third Jihad» som et vekkesignal for USA.
Giuilianis angivelige støtte veier tungt, da New York-politiet i hans regjeringstid gjorde suksess med å bekjempe kriminaliteten i byen.
• Se flere klipp fra filmen her.
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (464 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Den som sover synder ikke!
Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (335 innlegg) Les mer

- Vi har ikke livstidsstraff i Norge
Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (321 innlegg) Les mer

Norske menn voldtar ikke
Feministene konspirerer mot norske hvite menn, ifølge Rolness. (294 innlegg) Les mer

Gareth Bale til Manchester United?
«Silly season» er i gang! (264 innlegg) Les mer

- Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro
Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (256 innlegg) Les mer


