Her har du litt til sangriaen!

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
HVERT HUS SIN EGEN: Oppskrift på paella finner du under. Foto: Christopher Sjuve

HVERT HUS SIN EGEN: Oppskrift på paella finner du under.
Foto: Christopher Sjuve

Jeg har nettopp kommet hjem fra et svært inspirerende opphold i Madrid. Jeg ble invitert til å være med på det som heter Madrid Fusion - et arrangement som samler nye skudd på den kulinariske himmelen, men også etablerte stjerner som Heston Blumenthal (Fat Duck), Harold McGee (som har skrevet bibelen "On food and Cooking), Ferran Adrià (El Bulli, nå nedlagt, men han har startet en ny, superkul tapasbar i Barcelona som heter Tickets).

I år dukket også Nathan Myhrvold opp, mannen bak den gigantiske boka Modernist Cuisine på 2438 sider. (En hyggelig, styrtrik amerikaner med norske aner, som jeg skal skrive mer om en annen gang!).

Madrid Fusion er svært toneangivende. Å komme hit er som å gå på en haute couture-visning i Paris: Du kommer aldri til å kjøpe eller ta på deg klærne, men det er veldig inspirerende.

Ku i bjørkebark

For eksempel så vi et stykke kål som hadde blitt kokt på seksti grader i to uker i en olje som var framstilt av fiskeben (stør), kjøtt på en sju år gammel ku som ble røkt i bjørkebark, jordskokkpuré med ville kirsebær, retter som ser ut som rustne spiker, ost som ikke er ost, men laget av linfrø kokt i melk på 85 grader, mat som ser ut som fuglereder og så videre.

Det er morsomt, men ikke alltid like praktisk anvendelig, selv for en logrende, ivrig hjemmekokk. Men i Spania vet man også hvordan man tar vare på mattradisjonene. Derfor skal jeg servere en spanskinspirert meny denne helga.

Den spanske menyen

Jeg begynner selvsagt med spansk skinke. Selvsagt? Jo, fordi jeg tok med meg verdens aller beste spekeskinke.

Jeg er bitt av skinkebasillen - og derfor klarer jeg ikke lenger å sette pris på ferdig oppskåret skinke. Det kan simpelthen ikke sammenlignes med skinke du skjærer selv. Og skal du det, så trenger du en lang, lang kniv som er laget nettopp for det formålet.

Men for alle som ikke har lang filetkniv og et godt stykke skinke, finnes det heldigvis andre muligheter. For eksempel en andalusisk gazpacho, tortilla som forrett eller en råkul og overraskende mandelsuppe.

Erke-retten

Hovedretten er så erkeklassisk at den egentlig ikke trenger noen nærmere presentasjon. Vi snakker om den nasjonale stoltheten paella.

Et lite tips på veien: Det er overraskende godt det som setter seg fast i bunnen av stekepannen. Utfordringen er å svi litt, men ikke for mye.

Oppskriften du finner nedenfor er min variasjon, ikke spesielt sprelsk, men temmelig klassisk. Når det er sagt, så er det veldig mange varianter. Omtrent en for hvert hushold med kjøkken i Spania. Du kan bruke oppskriften som en guide og legge til og trekke fra etter eget forgodtbefinnende.

Desserten er like god og klassisk. Det er en crema catalana: Den spanske varianten av crème brûlée. Det er morsomt å lage den, men du er nesten avhengig av et verktøy for å brenne den på toppen (crème brûlée-brenner eller skibrenner), med mindre du vil ta sjansen på å bruke ovnen. Det kan gå om du passer godt på.

Vil du heller prøve deg på de noen herlige churros, så har du en ganske enkel oppskrift her.

Ha en god spansk helg!

Les også:
Pannekaker med ny topp
Slik baker du laks i ovnen
Slik lager du perfekte muffins
Oreokake blir godt på denne måten

Saken ble opprinnelig publisert på Klikk.no. Les her.

Spansk skinke

Spansk skinke, jamón, jamón
Spansk skinke krever ingen oppskrift, men her har du noen enkle serveringstips.

Framgangsmåte:

Det finnes fire hovedkategorier av de berømte, spanske skinkene. Den gjeveste heter Iberico de Bellota. De andre kategoriene er Jamón Iberico de Recebo, Jamón Iberico (tidligere Jamón de Pata Negra og Jamón Serrano.

Det som skiller skinkene er ulike svineraser, hva de fôres med etc. Prisen varierer deretter.

Pass på at du pakker ut skinkeskivene rett før servering. De tørker fort inn.

Den beste måten å spise den på er med et glass vin. Musserende, hvitvin og rødvin fungerer veldig bra, alt sammen.

Ellers er det fint å legge ved en skål oliven, noen ristede nøtter eller mandler, kapers og kanskje litt brød. Når det er sagt, er det aller vanligste i Spania å servere det uten noe som helst.


Oppskriften er hentet fra: Klikk.no | Kokk: Christopher Sjuve

Paella

Paella

Paella er Spanias nasjonalrett. Nydelig mat som er morsom å lage på sommeren. Det tar litt tid, men det har du når du koser deg i sola.

Til 4 porsjoner:
20 stk kyllingklubber
2 stk løk
3
stk hvitløkfedd
300
g paellaris
2 dl hvitvin (eller tørr sherry)
2
stk store tomat
1
ts cayennepepper
1 ts safran
1
stk rød paprika
200
g erter
25
stk reker
0,5
kg blåskjell
3
ss finhakket persille
1
stk sitron salt og pepper
1,5
l fiskebuljong (bland gjerne ut ferdigkjøpt)

Framgangsmåte:
Legg paellapanna (eller en stor stekepanna) på grillen - eller på stekeovnen og ha i godt med olje.

Stek kyllingklubbene gylne. Finhakk løken og stek den også gyllen. Ha i hvitløken og stek i ca ett minutt, men den skal ikke svi seg.

Ha i risen og hvitvinen. La det koke inn. Rør godt rundt hele tiden og pass på at ikke risen svir seg. Ha i litt og litt av fiskebuljongen, pass på at den koker helt inn før du sper på med mer. (Fortsett prosessen mens du har i resten av ingrediensene).

Hakk tomatene og ha i panna.
Bland ut safranen i litt varmt vann og hell i panna sammen med cayennepepper.

Del opp paprikaen og ha i pannen. Ha i erter, reker og blåskjell. Dekk pannen med lokk eller aluminiumsfolie. Når blåskjellene er åpne er maten klar.

Smak til med salt, pepper og sitronsaft.
Oppskriften er hentet fra: Klikk.no | Kokk: Christopher Sjuve

Crema catalana

Crema catalana
Her er en super oppskrift på crema catalana. Det er lettest om du har en crème brûlée-brenner, men det går an å bruke ovnen også.

Ingredienser:
6 stk eggeplomme
6
ss sukker
1
ts kanel
0,5
ts sitronskall
4
dl kremfløte
1
stk vaniljestang sukker til topping

Framgangsmåte:

Del vaniljestangen på langs. Skrap ut frøene. Ha vaniljefrøene og stangen i en kjele med fløten. Varm opp fløten og pisk slik at frøene løser seg opp. Den skal ikke koke.

Pisk sammen eggeplommer, sukker, kanel og sitronskall. Heller over litt av den varme fløten og visp inn.

Hell resten av fløten over og bland godt.

Hell røren i fire små ildfaste former. Sett dem i en stor ildfast form. (Du kan bruke et vått håndkle eller papir i bunnen så de ikke sklir)

Kok opp vann. Hell i den ildfaste formen (det er lettere om du tar ut en av formene). Vannet skal dekke ca halvparten av formene.

Bak i ca 35 minutter (de skal skjelve som gele). Kjøl dem ned. De må blir helt kalde, helst kjøleskapskalde.

Strø et sjenerøst lag med sukker på toppen. Bruk en crème brûlée-brenner (eller skibrenner) til å brenne av sukkeret. Det skal få en fin, gyllen skorpe.

Dersom du ikke har brenner kan du forsøke å bruke grillen i ovnen. Sett ovnen på fullt og ha formene helt øverst i ovnen. Det kan gå bra om du passer nøye på.

Oppskriften er hentet fra: Klikk.no | Kokk: Christopher Sjuve
 
Kommentarer levert av Disqus

Matmest brukte emneord