Fordi Helles fremdeles ikke klarer å oppfylle EUs krisehjelpkrav.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Avisa Financial Times har fått tilgang til en kopi av forslaget. Meningen er å utnevne en ny europeisk «budsjettkommissær» som skal kontrollere alle beslutninger som påvirker statsbudsjettet i betydelig grad.
Bakgrunnen for det oppsiktsvekkende forslaget er de store økonomiske problemene i Hellas. Underskuddet på statsbudsjettet er fortsatt stort, og landet har ikke oppfylt EUs krav for å gi Hellas mer økonomisk krisehjelp.
«Hellas må akseptere å overgi suvereniteten over budsjettet til det europeiske nivået for en viss periode», heter det i forslaget.
En kilde i EU-hovedstaden Brussel bekrefter overfor nyhetsbyrået Reuters at forslaget er lagt fram av Tyskland. En tjenestemann i det greske finansdepartementet avviser imidlertid at noen av eurolandene har foreslått å la EU overta ansvaret for gresk finanspolitikk.
Hellas ligger for tiden i forhandlinger med banker og andre private finansinstitusjoner som har godtatt å slette deler av den greske statsgjelden.
Partene er foreløpig ikke enige om hvor store tap bankene skal ta.
Hvis ikke forhandlingene gir resultater i løpet av kort tid, så risikerer Hellas en såkalt ukontrollert konkurs. En avtale med de private kreditorene er også et av EUs krav for å gi Hellas mer krisehjelp.
(NTB)


















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen