Likte ikke at krimforfatterne brukte etternavnet hans i bøkene sine.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
BEKLAGER: Kari Marstein i Gyldendal sier hun ikke mente å være arrogant. Foto: Truls Brekke / Dagbladet

BEKLAGER: Kari Marstein i Gyldendal sier hun ikke mente å være arrogant. Foto: Truls Brekke / Dagbladet

«Oslotrikken — minutt for minutt for minutt»

• Utviklet av: Johannes Joner og Karsten Fullu.

• Regi: Johannes Joner

• Medvirkende: Anders Hatlo, Geir Kvarme og Eli-Anne Linnestad.

• Handling: Publikum er passasjerer på en kjørende trikk gjennom Oslo. På trikketuren møter vi mange forskjellige personer, hyggelige og demoniske, spilt av både dukker og mennesker. Stykket kombinerer teater og den virtuelle verden.

• Urpremiere: 22. mars på Oslo Nye Centralteatret.
(Dagbladet): Joner er et sjeldent navn i Norge. Derfor reagerte Johannes Joner da både Karin Fossum og krimkollega Knut Faldbakken døpte karakterene sine nettopp Joner.

Det startet i 2002 med Fossums kriminalroman «Svarte sekunder». Lille Ida Joner blir drept. I fjor fulgte forfatter Knut Faldbakken etter. I boka «Natthagen» møter vi pedofile Daniel Joner.

Payback

Ifølge Statistisk Sentralbyrå er det kun 48 personer med skuespillerens særegne etternavn. Johannes Joner bestemte seg for å ringe forfatterne og forlagene deres.

Samtalen med krimforfatter Karin Fossum resulterte faktisk i at lille Ida Joner ble hetende Ida Jonar i NRK-serien basert på boka.
Men Faldbakkens forlegger, Kari Marstein i Gyldendal, var ikke like imøtekommende, ifølge Joner.

- Det var et ganske arrogant svar, sier han til Dagbladet.

Derfor bestemte Johannes Joner seg for å ta hevn, humoristisk hevn.
I mars er det premiere på teaterstykket «Oslotrikken — minutt for minutt for minutt».

Og gjett hva karakterene skal hete? Faldbakken og Marstein.

- Det er payback-time,  ler Joner.

- Er det ubehagelige karakterer som får disse navnene?

- Ikke ubehagelige nok. Jeg er ikke ute etter å saksøke noen, men det er morsomt å ta igjen, sier Joner.

Sjeldent navn

Han forteller at Joner-navnet er beskyttet. Hvis noen vil bytte navn til Joner, må den opprinnelige familien godkjenne bruken.
Johannes Joners familie het Johansen, et av de vanligste navnene i landet.

- Det ble mye feilsending av post, så faren min fant rett og slett på Joner-navnet. Og bestefar og broren hans tok det også, forklarer skuespilleren.

Joner tror krimforfatterne bruker det fordi det er flere profilerte nordmenn som bærer navnet. Han selv, selvfølgelig. Og skuespillernevøen Kristoffer Joner.

Selv om Joner har sendt klager til forfattere og forlag, er det ifølge advokat Cato Schiøtz ikke noe regel for navnebruk i bøker.

- Rettslig sett er det ikke grunnlag for familien til å protestere, skriver han i en epost til Dagbladet.

Konfrontasjon

- Hvis man vil låne noe av noen, bør man spørre først, sier Joner.

Han skulle ønske forfatterne hadde spurt.

- For meg blir «Oslotrikken» en måte å si takk for sist på.

Joner forteller at han og Anders Hatlo skal være konferansierer under Cappelens Krimfestival i begynnelsen av mars. Dit skal også Karin Fossum.

- Kanskje jeg må banke henne opp, sier han og ler.

- Jeg burde muligens skrive Fossum inn i manuset også, ler skuespilleren, før han legger til en advarsel:

- Hvis det er flere som prøver seg kan jeg fort skrive inn dem også.

 
Kommentarer levert av Disqus