Men Emil Hegle Svendsen tror han er god nok til å vinne verdenscupen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SMILET TILBALKE: Emil Hegle Svendsen og Tarjei Bø har lagt Anterselva-fadesen bak seg. Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix
HOLMENKOLLEN (Dagbladet): I dag er det verdenscupsprint i skiskyting i Holmenkollen. Der har Emil Hegle Svendsen (26) mye å bevise etter i svart helg i Anterselva for to uker siden.
Han slet med å treffe blinkene, fikk en 23.- og en 14.-plass — og ga med det franske Martin Fourcade i verdenscupen sammenlagt.
Etter 14 av 26 renn har Forurcade 546 poeng, mens Svendsen følger på plassen bak med 519 poeng.
Tror på sammenlagtseier
- Jeg har fortsatt god tro på at jeg kan vinne cupen, sier Svendsen til Dagbladet- Betyr det mer å vinne cupen enn å ta enda et VM-gull?
- Nei, jeg har lyst på begge deler. Det går an å gjøre begge.
- Hva er det som tilsier at du skal vinne den etter de siste rennene i Anterselva?
- Det er veldig lite som tilsier det etter det som skjedde der. Så jeg håper at ting snur litt nå, medgir Svendsen.
- Skikkelig offensiv
Og han tror det vil snu. Bak seg har han ei god landslagssamling på Lillehammer, der skyting har vært desidert mest vektlagt.- Jeg føler at det er på vei til å snu for min del, sånn som det har gått de siste dagen på trening. Det kan godt hende det ikke snur allerede her i Kollen, men på sikt fram mot VM har jeg en veldig god «feeling» på at det kommer til å bli bra.
- Hva er det konkret som har blitt bedre i løpet av den siste uka?
- Det er klart, det er vanskelig å få noen nye superevner i løpet av ei uke som gjør at alle blinkene detter, men jeg har i hvert fall klart å snu den innstillinga. Det har veldig mye å si for meg. Hvis jeg er usikker, så har jeg ikke en sjanse til å prestere. Jeg har klart å snu den usikkerheten på trening til noe positivt — til å bli skikkelig offensiv, og da detter blinkene lettere.
Utålmodig person
- Hvor spent er du på om blinkene detter allerede i Holmenkollen- Jeg er veldig utålmodig som person, så jeg vil gjerne ha resultater med én gang. Men jeg blir ikke stresset uansett om blinkene detter i morgen. Jeg har god tid fram mot VM på å bli bedre, poengterer Svendsen, som til nå har vunnet to renn denne sesongen.
Lite hadde passet ham bedre enn å ta seier nummer tre på hjemmebane i Holmenkollen.




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen