Men nå er ferieøya tilbake i katalogene.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
MENORCA: Den historiske gamlebyen i Ciutadella på Menorcas vestside har mange severdigheter å by på. Herfra går det også båtturer til sørlige strender.
TIPS
• Da bør man satse på å leie bilen på Menorca, det er uforholdsmessig dyrt å frakte leiebil med ferjene.
SYKKELMENORCA: Sykkelguide Svjetlana Berger i Wheelsport tar med turister på sykkeltur.
Fritt for soslstoler
Urørt natur, 122 strender, milevis med sykkelstier og vandringsruter gjør øya til en miljøvennlig oase blant alle charterferiestedene i Syden.Mange av de små badevikene kan bare nåes til fots eller med sykkel, som den fine Cala Mitjanastranda på sørvestkysten.
Her er det garantert fritt for badekiosker og solstoler.
Strandparasollen må du ta med sjøl.
Landbruksturisme
På Menorca har turismen fått utvikle seg mer i sakte fart, med hensyn til miljø og kultur.Hele den grønne jordbruksøya står på Unescos liste over biosfærereservat, det betyr at planter og dyr er beskyttet.
Det satses også på landbruksturisme, som det herskapelige landhotellet Alcaufar Vell på Menorcas østside.
Eksklusivt
Turismen på Menorca er litt mer laidback og eksklusiv enn på naboøya Mallorca.Menorca er kjent som den spanske kong Juan Carlos favoritt.
Hver sommer ankrer familien seilbåten for å spise øyas berømte hummersuppe.
For noen år siden satset flere charterarrangører på Menorca, så ble det brått stille og tomt for norske turister.
Nå er de norske charterflyene tilbake.













Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen