Sentralstyret i Senterpartiet mener Norge bør reservere seg mot å innføre EUs vikarbyrådirektiv.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
KONTROVERSIELT: Fagbevegelsen gikk i januar til politisk streik med krav om at myndighetene nedlegger veto mot vikarbyrådirektivet. Foto: Morten Holm / Scanpix
Navarsete sier at det ikke er gitt gode nok garantier for at arbeidsmiljøloven kan bli stående, dersom vikardirektivet blir en del av det norske lovverket.
Ap alene
Arbeiderpartiets stortingsgruppe har fra før sagt ja til å innføre vikarbyrådirektivet i norsk lovgiving, mens SV sier nei. Dermed må Arbeiderpartiet søke støtte på borgerlig side.Senterpartiet har ennå ikke tatt stilling til om det skal ta dissens i regjeringen.
Også hovedsammenslutningene LO, YS og Unio vil ha norsk reservasjon mot direktivet, som fagbevegelsen ellers i Europa har akseptert.
Vikarbyråene
Tilhengerne av direktivet mener det er godt, blant annet fordi det likestiller innleid og fast arbeidskraft og anerkjenner vikarbyråene som arbeidsgiver.Kritikerne mener det vil føre til økt bruk av vikarer og midlertidig ansatte. De frykter også at norske arbeidslivsbestemmelser vil kunne bli omstøtt etter rettslig prøving i EFTA-domstolen.
(NTB)















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen