En glitrende ufyselig Charlize Theron er på sporet av tapt ungdomstid i den mørke komedien «Young Adult».
Mavis Gary (Charlize Theron) synger på siste verset, nærmere bestemt siste bindet i en serie ungdomsromaner som skal avsluttes på grunn av dalende etterspørsel. Hun er i tillegg fraskilt, alkoholisert og nærmer seg førti. Hva skal hun finne på?
Redningen kommer i form av en e-post fra ungdomskjæresten Buddy (Patrick Wilson), som forteller at han har fått en baby. Mavis tar dette som en utfordring: Hun drar hjem til Mercury, småbyen i Minnesota der hun vokste opp, for å vinne Buddy tilbake.
Umake par
Den urbane Mavis pynter seg og møter Buddy. Hun tar alt han sier som tegn på at han er ulykkelig og fanget i et lite fruktbart ekteskap. Etterpå drikker hun seg snydens på bourbon i Mercurys relativt uglamorøse sportsbarer. Mavis får en slags fan og pratevenn i Matt Freehauf (Patton Oswalt fra «Kongen av Queens»), en trist stakkar som fortsatt halter etter å ha fått kraftig juling i ungdommen. Nå passer han regnskapet på en av Mercurys restauranter.
Som tittelen tilsier, har ikke Mavis brukt de siste tjue årene på å modnes som menneske. Hun er en ekstrem utgave av noe mange av oss har liggende latent: En lengsel mot de tapte tenårene, tida da mye skulle utforskes og framtida var lys. Hun har forsterket denne emosjonelle stillstanden ved å skrive tenåringsromaner.
Filmhistorien er full av falmet skjønnhet og karakterer som klamrer seg desperat til gamle minner. Mavis, derimot, er fortsatt smellvakker. Dessverre er hun også en usympatisk tenåring på snart 40 som lever ut sine patetiske fantasier.
Halvgjort slutt
Det er liten tvil om at scenene med Oswalt og Theron er filmens beste. De var motpoler i skoletida, nå er begge tapere fordi de søker overdreven tilflukt i det de savner fra den gang. De andre karakterene i filmen blir mer et bakteppe av normalitet, en utilstrekkelig gjennomarbeidet kontrast til Mavis, som befinner seg farlig nær et sammenbrudd.
Diablo Codys manus har en rekke gode replikker, men prosessen Mavis gjennomgår i løpet av filmen, føles ikke helt tilfredsstillende. Avslutningen kommer for brått og den virker som en snarvei ut av en historie som har et større potensial.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (647 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (232 innlegg) Les mer


