«Hugo Cabret», Scorseses første barnefilm, er et fantastisk syn, men mindre opptatt av barndom enn av filmkunstens barndom.

Tips oss 2400
MAGISK: Asa Butterfield spiller tittelrollen i Martin Scorseses «Hugo Cabret».

MAGISK: Asa Butterfield spiller tittelrollen i Martin Scorseses «Hugo Cabret».

5

«Hugo Cabret - 3D»

Kast terning på filmen(Klikk på en terning!)

0


stemmer

«Hugo Cabret» har ordinær kinopremiere 16. mars, men Dagbladet anmelder filmen nå i anledning filmens førpremiere under Filmfest Oslo og hovedrolleinnehaver Ben Kingsleys besøk i Norge - les intervjuet vårt med ham her.



FILM:
Martin Scorsese innehar begge hovedrollene i «Hugo Cabret». Det vil si, den foreldreløse Hugo Cabret spilles av Asa Butterfield og kameleonen Ben Kingsley er lett gjenkjennelig som filmpioner Georges Méliès, men ingen kan være i tvil om at Scorsese føler seg nært beslektet med dem begge.  

Året er 1931 og 12 år gamle Hugo bor i klokketårnet på Montparnasse togstasjon i Paris. Han holder de enorme klokkene i gang og observerer livet på stasjonen gjennom sine kikkhull. En gang i blant våger han seg ned på gulvplanet for å stjele en croissant. Oppe i leiligheten sin har Hugo en «automatmann», en opptrekkbar figur som er guttens eneste minne om faren. Han må reparere automaten, slik at den kan skrive ut en hemmelig beskjed og derfor stjeler han tannhjul og skruer og småting fra den eldre, triste innehaveren av en leketøysbutikk, Georges.  

Dickens


«Hugo» er 69 år gamle Scorseses første barnefilm. Som forelegg har han valgt en bestselgende og rikt illustrert ungdomsroman, «The Invention of Hugo Cabret» (2007), skrevet og tegnet av amerikanske Brian Selznick. Filmen starter som romanen: Kamera sikter seg inn på Paris, stuper ned mot togstasjonen, seiler gjennom mengden av reisende og ender opp i et kikkhull, der Hugo følger med på menneskene, som i en stumfilm.  

Dette er Scorsese som leker seg med 3D. Han fortsetter gjennom klokketårnets «innmat», der kamera gjør noen fine vendinger som skaper imponerende dybdeperspektiv, før vi ender opp i Hugos krypinn. Første del av filmen minner mye om en Dickens-roman, der et skittent, stinkende London er byttet ut med Scorseses polerte stasjonsliv, med en stemning som minner mer om en imponerende koreografert, men nostalgidynket reklamefilm.  

Nesten mesterverk


Jeg skal ikke avsløre flere detaljer enn nødvendig, men vi kommer ikke utenom at «Hugo» etter hvert handler mindre om barndom enn om filmkunstens barndom og Georges Méliès, spesialeffektenes far, tryllekunstneren som fra slutten av 1800-tallet laget hundrevis av filmer.  

Scorsese er sentimental, men mest på vegne av filmkunsten. Bevaring av gamle filmer har lenge vært en av hans hjertesaker. Selv om «Hugo» er fantastisk å se på, tror jeg både barn og voksne ville satt pris på om Scorsese hentet flere «store» følelser fra Dickens, for ikke å si Chaplin. Da ville «Hugo» vært et virkelig mesterverk.



I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (647 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (232 innlegg) Les mer