HD-display, raskere prosessor, 4G mobilsurfing. Til Norge 23. mars.
LIK UTENPÅ, BEDRE INNI: Her kan du se en videogjennomgang av hva som er nytt med nye iPad. Video: Apple
APPLE-FEST: Køen er inne, Apple-presentasjonen i San Francisco i gang. Foto: SNORRE BRYNE
Se større kart San Francisco
- Det ser ut som en oppblåst smarttelefon, sa han, før han gikk over til å snakke om sitt eget produkt. Presentasjonen var Cooks første etter Steve Jobs' bortgang.
Som ryktebørsen hadde forutsett, har den nye iPaden en «retinaskjerm» med høyere oppløsning, lik den på iPhone 4 og 4S. Oppløsningen på 2048x1536 piksler gir til sammen 3.1 millioner piksler, det er én million flere piksler enn en vanlig HD-tv i dag.
Navnet blir verken iPad 3, iPad HD eller iPad 4G - men rett og slett iPad.
Nye iPad har støtte for såkalt 4G LTE, noe som skal gi svært rask nettsurfing over mobilnettet der dette støttes. Maksimal hastighet blir nå 73 mbit/sekund. Fint for et antall abonnenter i Oslo-området, foreløpig relativt uinteressant for resten av den norske befolkningen.
Også fargene på skjermen har fått en overhaling, med 40 prosent bedre fargemetning.
Prosessoren er som forventet en A5X med firekjerners grafikkprosessering. Det betyr fire ganger raskere grafikkbehandling.
Nye kameraer, med 1080p videopptak, hører også med. På baksiden har nye iPad et 5 megapikslers iSight-kamera med samme optikk som iPhone 4S. Det har god nok oppløsning til å filme i 1080p, og innebygget stabilisator og autofokus som skal sørge for skarpere bilder.
Ved vanlig bruk vil den nye iPadens batteri vare i 10 timer, og bare en time skrelles av dette ved 4G-bruk. Denne batterikapasiteten gjør maskinen litt tyngre enn forrige versjon, og den er 9,4 millimeter tynn. Prisnivået vil bevares fra forrige versjon, og den vil være tilgjengelig i USA fra den 16. mars.
Til Norge kommer den allerede uke senere, den 23. mars.
På programvaresiden presenterte Apple blant annet bildeorganiseringsprogrammet iPhoto for iPad.
iTunes Store støtter nå 1080p HD for film og tv-serier. Samme oppløsning blir tilgjengelig i bildeløsningen PhotoStream.
Den «gamle» iPad 2 vil fortsatt være i salg, og settes ned i pris.
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

Oss og dem
Det er ikke tilfeldig at det kastes flere steiner i Stockholm enn i Oslo. (737 innlegg) Les mer

Kultursjokk med Frp
Frp ynder å snakke om trusselen mot norsk kultur. Men jeg vil hevde at det ikke finnes en større trussel mot norsk kultur enn nettopp Frp. (690 innlegg) Les mer

Her ligger Frp's dypeste hemmeligheter
Dagbladet fant Anders Langes «Syndebook», saksdokumentene til Mustafa-saken, Søviknes-saken, regjeringskrisa i 1986 og resten av Frp's historie trygt innelåst 40 meter under bakken. (468 innlegg) Les mer

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (463 innlegg) Les mer

- HEY GIRL! Siv Jensen vil ikke redde kloden, det vil jeg!
Audun Lysbakken langer ut mot Frp-lederen. (403 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Den som sover synder ikke!
Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (346 innlegg) Les mer








