I motsetning til regissør Harald Zwart, mener hun at Norge er et spennende filmland.
PÅ NORSKE LERRET: Kim Bodnia har spilt i flere norske produksjoner, deriblant «Øyenstikker» og «Tomme Tønner». Foto: Tor Erik H. Mathiesen / Dagbladet
PÅ NORSKE LERRET: Danske Nikolaj Coster-Waldau spilte i «Hodejegerne» i fjor, mot Aksel Hennie og Synnøve Macody Lund, regissert av Morten Tyldum. Foto: Øistein Norum Monsen / Dagbladet
PÅ NORSKE LERRET: Bill Skarsgård spiller i spillefilmen «Victoria», som får norsk kinopremiere i 2013. Foto: Steinar Buholm / Dagbladet
PÅ NORSKE LERRET: Også Bills storebror, Gustaf Skarsgård, dukker opp i norsk film. Da i «Kon-Tiki», som har premiere i august. Foto: Stella Pictures
En uttalelse om at «ingen husker norske filmer fordi de mangler følelser», fikk flere norske regissører til å reagere.
- I Norge det skjer
De siste åra har flere skandinaviske skuespillere søkt seg til norske filmer og tv-serier.Danske Iben Hjejle er godt kjent fra den danske braksuksessen «Klovn» og har også medvirket i TV 2-serien «Dag». Nå kan hun ses på norske kinoer i «Fuck Up».
Da Dagbladet møtte Hjejle i forbindelse med premieren på filmen, roste skuespilleren det norske filmmiljøet.
- Det er i Norge det skjer for øyeblikket. Jeg gjort mye i Danmark og i Sverige, nå er det Norges tur, og jeg føler meg privilegert som får være her, sier hun.
Mer norsk i sikte
Til tross for den enorme suksessen sitcom-serien «Klovn» har medført, har Hjejle ingen planer om å medvirke mer, dersom hun skulle få tilbud om det.- Det har vært en stor del av mitt liv, men etter seks sesonger er jeg ferdig. Jeg vet ikke hva Casper (Christensen, red. anm.) og Frank (Hvam, red. anm.) har planlagt, men spillefilmen var punktum for min del, sier hun og legger til at hun er glad for at også norsk publikum har tatt godt imot serien.
Hjejle skal framover spille tittelrollen i den danske tv-serien «Dicte», men sier at hun håper å få tid til å være mer i Norge, og at hun muligens vil dukke opp også i kommende sesong av «Dag»:
- Det føles bra å få være med, nå må jeg bare lære meg norsk, sier hun.
Velger Norge framfor Hollywood
Også svenske Tuva Novotny, kjent fra filmene «Jalla! Jalla!», «Smala Sussie» og tv-serien «Dag», forsvarer norsk film.I motsetning til flere andre skandinaviske skuespillere som prøver seg i det store utland, ga ikke Hollywood-debuten mersmak for Novotny, selv om hun i 2010 spilte mot Julia Roberts i filmen «Eat Pray Love».
- Nei, virkelig ikke. Det var en god historie, og en fin opplevelse. Men jeg synes det er flere gode historier i Skandinavia. Og selv om det også er slike gode historier i USA, er det mer spennende å jobbe her, sier Novotny.
Framover skal hun fortsette å jobbe i Norge. Sommeren har hun satt av til å spille inn tredje sesong «Dag», sammen med blant andre nevnte Antonsen, Karlsen og Baasmo Christiansen.
- Vi er en bra konstellasjon, vi må holde fast ved den. Jeg blir lykkelig av å jobbe med disse menneskene, sier hun.
Nordiske skuespillere
I tillegg til Hjelje og Novotny florerer det av skandinaviske skuespillere som medvirker i norske produksjoner.Blant dem er danske Nikolaj Coster-Waldau, som har blitt verdensberømt for sin rolle i «Game of Thrones».
I fjor kunne vi se ham i Morten Tyldums suksess «Hodejegerne» med Aksel Hennie. Danske Kim Bodnia, kjent fra tv-serien «Broen», har vært med i norske filmer som «Himmelfall», «Øyenstikker» og «Tomme Tønner».
To av medlemmene i den svenske, og ikke så ukjente, Skarsgård-familien er også aktuelle med norske filmproduksjoner.
Bill Skarsgård dukker opp i neste års «Victoria» og Gustaf Skarsgård spiller i «Kon-Tiki», med premiere i august.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

Gild ungdom. Slumsete politikere.
I motsetning til Borch er jeg mest opptatt av at flertallet av dem som mottar sosialhjelp og annen stønad fra NAV er syke mennesker. (759 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (695 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (632 innlegg) Les mer

- Rooneys problemer handlet om Ferguson
Sannsynlig at han blir i United, skriver The Times. (372 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (287 innlegg) Les mer

- Spis mer insekter
FN har funnet løsningen på sultproblemene. Men frykter vesten vil sabotere fordi vi synes det er ekkelt. (263 innlegg) Les mer

Du kan la det henge hele døgnet når som helst
For du trodde kanskje flagget måtte ned ved solnedgang? (211 innlegg) Les mer

Bønder frykter for rekrutteringa
En av tre norske gårdbrukere frykter at ingen vil ta over gården etter dem. Bondelaget frykter at norsk matproduksjon vil stupe. (203 innlegg) Les mer



