Hvor ble det av popkorn-moroa i «Battleship»?
«Battleship»
- Regi: Peter Berg
Flaks og taktikk
Eller, vent. Den burde vært en av de filmene. Men det går liksom så lang tid før man får det man kom for å få - monumental metallaction på bøljan blå der de svære ståluhyrene til U. S. Navy får vist hva de er gode for. «Battleship» er basert på tv-spillet fra 1993, som igjen er basert på det gode, gamle «Senke slagskip», der en motstander med en liten, skjult flåte utmanøvrerer en annen med like doser flaks og taktikk.
Mann mot romvesen
Kanskje fordi det ville være for betent å sette opp en klassisk krigsscenario mot en annen nasjon er fienden i «Battleship» en humanoid romvesenrase med høyst vage ambisjoner, men et raffinert våpenarsenal for å oppnå dem. I begynnelsen er det rått parti.
Invasjonsstyrken fra det ytre rom danner base i havet utenfor Hawaii og slenger svære skip bølgimellom. Lenge, altfor lenge, er «Battleship» en slags lett fuktet «Independence Day», drevet fremover av intetsigende spesialeffekter.
Dagens mann
Det er til sist Alex Hopper (Taylor Kitsch), et veltrent kjøtthue som for det meste utmerker seg ved å tenke maksimalt ti sekunder frem i tid, som omsider tar ansvar og blir dagens mann. Skuespillet, fra Kitsch, modell Brooklyn Decker og Rihanna, er jevnt over grufullt, og trolig grunnen til at habile folk som Liam Neeson og Alexander Skarsgård raskt skyves ut på flanken, for ikke å virke for distraherende.
Det flasker seg først når den japanske kapteinen - fiendene fra Pearl Harbor, USA og Japan, må her gjøre felles front mot en ny fiende - tar over kommandoen. Mannskapet brenner av kanonene og venter åndeløst på bekreftelsen om de traff eller ikke, og actionscenene får endelig nerve. Etter hvert får Kitsch også hjelp av en karismatisk gjeng krigsveteraner, som river et parkert slagskip løs fra krigens dager og kjører på mot romskipene med AC/DC dundrende i bakgrunnen. Da er det gøy å se «Battleship». Men da er det hele snart over.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (646 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (232 innlegg) Les mer


