Ny undersøkelse viser at flertallet mener det trengs en habilitetsvurdering av utenriksminister Jonas Gahr Støre.
Stoltenbergkritikk
Videre mener halvparten av de spurte at utenriksministerens habilitet i saken bør vurderes. En firedel mener dette ikke trengs, mens resten sier de ikke vet eller ikke kjenner til saken som Dagbladet avslørte i mars.Også statsminister Jens Stoltenberg får kritikk i undersøkelsen, da et flertall av de spurte mener han har forskjellsbehandlet Støre og Audun Lysbakken. Sistnevnte valgte å gå av etter anklager om inhabilitet.
I undersøkelsen sier dessuten seks av ti at tilliten til regjeringspartiene er svekket etter at flere statsråder nå er anklaget for å ha bevilget penger i strid med regelverket.
Forsvarer seg
I sin redegjørelse til Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité fredag kveld skriver Støre imidlertid at han ikke er i tvil om sin egen habilitet i saken. Han beskriver blant annet forholdet til Tschudi som et vennskap som «ikke er så nært at det på generelt grunnlag utløser inhabilitet».Utenriksministeren understreker også at det ikke er Felix Tschudi selv eller selskapene hans som har fått økonomisk tilskudd. Stiftelsen der Tschudi er leder, var ikke opprettet da pengene til prosjektet ble bevilget i 2008. Pengene gikk til Høgskolen i Bodø, som koordinerte prosjektet.
(NTB)
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (464 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Den som sover synder ikke!
Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (334 innlegg) Les mer

- Vi har ikke livstidsstraff i Norge
Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (321 innlegg) Les mer

Norske menn voldtar ikke
Feministene konspirerer mot norske hvite menn, ifølge Rolness. (291 innlegg) Les mer

Gareth Bale til Manchester United?
«Silly season» er i gang! (264 innlegg) Les mer

- Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro
Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (256 innlegg) Les mer


