Hele strekningen er på mer enn 100 000 kilometer.
SØRLANDET: Båttrafikk i Blindleia nær Brekkestø ved Lillesand er bare en av perlene i den nye boka on den norske kysten. Foto: BÅRD LØKEN. Alle bildene er fra boka «Kystliv»
SØR-TRØNDELAG: Kjella på Mausund, ei øygruppe utenfor Frøya har lenge vært det mest aktive fiskeværet på Trøndelagskysten. Foto: STEIN OLAV SIVERTSEN
PER ROGER LAURITZEN
• De nyeste er «Norges beste helgeturer» i 2010 og «Norges tøffeste turer» i 2011.
• Fikk Den Norske Friluftsprisen i 2007.
Med alle fjorder og øyer utgjør kysten en strekning på mer enn 100 000 kilometer. Det tilsvarer to og en halv gang rundt ekvator.
Ny turbok
I år kommer det ut en samlet turguide til hele den norske kysten: «Kystliv. Turguide til norskekystens perler».Kystopplevelser og padling er viktig for forfatteren Per Roger Lauritzen, som har vært ansatt i Den norske turistforening i 30 år.
- Jo flere steder jeg reiser langs kysten, desto flere spennende steder oppdager jeg, sier forfatteren.
Kystopplevelser
I boka tar han oss med til et av kystens mest værharde fyrstasjoner, Torbjørnskjær i Østfold, og videre opp til Grense Jakobselv i Finnmark og Norges nordligste fastlandspunkt på Magerøya.Oslofjorden og sørlandskysten er en viktig del av boka. Forfatteren tipser oss også om de flotteste stedene å padle på Vestlandet.
Han tar oss med til den vidunderlige, vakre Helgelandskysten, via Lofoten og Vesterålens opplevelsesrike øyverden, til den tøffe Finnmarkskysten.
Padler
Lauritzen er blitt veldig glad i å padle langs kysten. Han byttet ut Nordlandsbåten med kajakk for flere år siden.- Det er en helt spesiell måte å oppleve naturen på. Du kommer nesten ikke nærmere uten å svømme, sier han.
Du kommer tett innpå både natur og dyreliv. Å padle gjør at du kan komme til plasser du ikke kan nå på annen måte, forteller han.
Uansett om det er sykling, vandring, padling eller rett og slett en rolig stund i havgapet som står på agendaen, er norskekysten enestående, mener Lauritzen.
- Norge har en helt unik kyst. Her er alle naturtyper, strender, fjell og fjorder.
Små perler
- God mat og overnatting har alltid vært en viktig del av kystkulturen, ifølge Lauritzen.I kystboka vil han også slå et slag for mange ukjente små og særpregede norske spisesteder og overnattingsplasser langs kysten.
Det er bare å legge ut på tur.
GODE KYSTTIPS
• Kyststien langs Oslofjorden er Norges lengste. Du kan nå nesten vandre rundt hele fjorden fra Østfold, via Oslo til Vestfold langs merket sti. Å oppleve Norges travleste fjord med sekk på ryggen er spennende.
• En kystled er en serie med overnattingssteder du kan ro eller padle mellom. Et godt eksempel er den du finner på Telemarkskysten. Utenfor Brevik kan du blant annet besøke det gamle småbruket Sildevika.
• Sjelden kommer du tettere på naturen enn i en kajakk. Padler du Blindleia mellom Kristiansand og Lillesand utenom den travleste båtsesongen får du i tillegg med deg «indrefileten» av skjærgård på Sørlandet.
• Norges vestligste kommune er Solund, ytterst i Sognefjorden. Den byr på en øyverden som er utrolig variert og
spennende. Kommunens nesten 1700 øyer kan oppleves både i kajakk og med rutebåt.
• På Vågsøy ytterst i Nordfjord er både Skongenes og Kråkenes gode turmål for dem som vil oppleve nærheten til storhavet. Begge fyrene kan du nå overnatte på, i likhet med vel 80 andre langs norskekysten. Kannesteinen på Vågsøy må du besøke.
• Helgelandskysten er mangfoldig og gir store muligheter for øyhopping både med kajakk og rutebåt. En stor opplevelse er det også å kjøre bil eller sykle den nasjonale turistveien langs hele kysten.
• Finnmarkskysten er overveldende og byr på mange høydepunkter. Fotturen til Knivskjellodden er et «must». Berlevåg med Kjøllnes fyr er en stor opplevelse. Det er også Grense Jacobselv.
VESTFOLD: Norges første kyststi er populær for vandringsturer. Foto: ANJA BASMA
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (465 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (405 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Gareth Bale til Manchester United?
«Silly season» er i gang! (296 innlegg) Les mer

- Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro
Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (285 innlegg) Les mer

Gild ungdom. Slumsete politikere.
I motsetning til Borch er jeg mest opptatt av at flertallet av dem som mottar sosialhjelp og annen stønad fra NAV er syke mennesker. (730 innlegg) Les mer

- Ferguson sier han aldri har kastet bort en sånn ledelse før
Og her er et knippe andre som la opp i dag. (247 innlegg) Les mer

Offisielt: Mourinho er ferdig i Real Madrid
Avgjort i fellesskap med klubben. (230 innlegg) Les mer




