Guardiola bekrefter at han gir seg.

Tips oss 2400
Guardiola er ferdig i Barcelona

FRA SPILLER TIL TRENER: Pep Guardiola gikk fra å være spiller på Barcelona til å bli en av verdens aller mest suksessrike trenere. Nå er han ferdig. Video: Reuters.

TAR SEG FRI: Guardiola sa på pressekonferansen at han kommer til å ta seg fri en periode før han tar en ny jobb senere. Foto: AFP Photo/ Josep Lago / NTB Scanpix

TAR SEG FRI: Guardiola sa på pressekonferansen at han kommer til å ta seg fri en periode før han tar en ny jobb senere. Foto: AFP Photo/ Josep Lago / NTB Scanpix

Josep Guardiola

Dette er fotballtreneren Josep Guardiola, som fredag meddelte at han gir seg i Barcelona etter sesongen:
Alder: 41 år (18. januar 1971)
Nasjonalitet: Spansk
Klubb: Barcelona
Utvalgte titler som spiller: 1 europacupseier, 6 seriemesterskap, 2 cupmesterskap, 1 UEFA-cupseier.
Titler som trener: 2 mesterligaseirer, 3 seriemesterskap, 2 klubb-VM, 1 cupmesterskap, 3 supercuptitler, 2 UEFAs supercuptitler.

(NTB)
(Dagbladet): Pep Guardiola bekreftet på en pressekonferanse i dag at han gir seg som Barcelona-manager. Han blir i klubben ut sesongen. 30. juni er hans siste offisielle arbeidsdag.

- Jeg har ikke lenger den energien og den kraften som kreves for å gjøre denne jobben. Jeg er tom og må bygge meg opp på nytt, sa Guardiola.

- Jeg beklager all usikkerhet de siste ukene. Jeg har alltid ønsket korte kontrakter på grunn av at kravene i Barcelona er så enorme. Fire år er en evighet som Barcelona-trener. Nå som vi er ute av kampen i de to hovedturneringene, var det er riktig tidspunkt å fortelle dette, sa Guardiola.

- Fire år er veldig lenge å være trener i Barça. Allerede i oktober meldte jeg ifra til Andoni Zubizarreta (sportsdirektør) om at min æra nærmet seg slutten, sa 41-åringen.

I salen satt de fleste Barcelona-spillerne på første rad. Xavi, Andres Iniesta, Gerard Pique og Cesc Fabregas var noen av spillerne til stede. Lionel Messi var ikke i rommet.

- Jeg takker spillerne for at de har gjort det mulig å spille slik jeg hadde det i tankene mine, sa han.

Klubbpresident Sandro Rosell sier at det var tungt å akseptere Guardiolas avgjørelse.

- Det var vanskelig å akseptere Peps avgjørelse. Hvis det hadde vært opp til klubben ville Pep ha blitt.

- Vi må lære av det Guardiola etterlater til oss, sa Rosell.

Assistenten overtar

Barcelona-president Sandro Rosell røpte også at Guardiolas assistent Tito Vilanova tar over treneransvaret for Barcelona kommende sesong. Vilanova er samme mann som Real Madrid-trener Jose Mourinho stakk fingeren i øyet på under supercupfinalen i august i fjor.

Han overtar offisielt 1. juli.

- Tito representerer filosofien til klubben vår, sa Zubizarreta.

- Dere kan forvente det beste av Tito. Han har mer enn nok kunnskap, og spillerne kjenner ham... Jeg synes klubben har gjort et fantastisk valg, sa Guardiola.


- Det er en stor ufordring for Tito. At han aksepterer utfordringen sier oss noe allerede, sa Zubizarreta.

Vil ha ferie

Guardiola har blitt koblet til en rekke klubber etter at han ikke fornyet kontrakten sin etter nyttår. Guardiola sier at han vil trene en klubb igjen, men først vil han ha fri.

- En gang i fremtiden vil jeg ta en annen trenerjobb, men ikke akkurat nå. Jeg trenger en pause, sa han.

Dagbladet kommer med flere reaksjoner fra pressekonferansen.
OVERTAR: Pep Guardiola (t.h) gir seg i Barcelona. Tito Vilanova (t.v) overtar. Foto: AFP PHOTO / GIUSEPPE CACACE

OVERTAR: Pep Guardiola (t.h) gir seg i Barcelona. Tito Vilanova (t.v) overtar. Foto: AFP PHOTO / GIUSEPPE CACACE

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • Her får syklisten nok av aggressive bilister og stopper midt i Oslo-trafikken

    Her får syklisten nok av aggressive bilister og stopper midt i Oslo-trafikken

    Men syklisten får full støtte fra jusprofessor. (1202 innlegg) Les mer

  • Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn har størst arbeidsbyrde, også når hjem og barn tas med. Men det vi hører om, er tidsklemte, dobbeltarbeidende kvinner. (634 innlegg) Les mer

  • Fjordman som offer

    Fjordman som offer

    Ingress (490 innlegg) Les mer

  • Narvesen skal selge pølser med krokodillekjøtt - dyrebeskyttelsen reagerer

    Narvesen skal selge pølser med krokodillekjøtt - dyrebeskyttelsen reagerer

    Forstår ikke behovet for Narvesens nye krokodillepølser. (448 innlegg) Les mer

  • Nettkampen mot nakensensur øker

    Nettkampen mot nakensensur øker

    Nekter for at nakenbading er porno. (367 innlegg) Les mer

  • Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nytt offisielt helseråd fra i morgen. (355 innlegg) Les mer

  • - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    Ministeruttalelse skaper sinne. (324 innlegg) Les mer

  • - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    Ny sikkerhetsavsløring fra toppolitiker ryster USA. (314 innlegg) Les mer