«The Avengers» er årets kassasuksess så langt.

Tips oss 2400
«The Avengers», storfilmen som samler flere klassiske superhelter fra det såkalte Marvel-universet, står for årets premierehelg på kino i Norge så langt i år.

Den er sett av over 80 000 siden fredag. Til sammenlikning solgte «Hunger Games» 63 000 billetter og «Mission Impossible: Ghost Protocol» litt over 54 000 billetter i sine respektive åpningshelger.

«The Avengers», der Iron Man, Hulken, Thor og Captain America slår sine hoser sammen for å redde verden, gjør det også bedre enn noen av superheltenes «egne» filmer.

- Mye buzz

«Iron Man»-filmene ble sett av henholdsvis 35 000 og 64 000 da de hadde premiere i 2008 og 2010. «The Incredible Hulk» fra 2008 solgte litt over 53 000 billetter, «Captain America: The First Avenger» og «Thor» solgte begge rundt 41 000 billetter i fjor.

- Det er ikke overraskende at «The Avengers» gjør det bra. Det har vært mye buzz og høye forventninger til filmen. Det hjelper jo også at filmen faktisk er god, sier programdirektør Christin Berg i Oslo kino.

Med Robert Downey Jr, Chris Hemsworth og Scarlett Johansson i sentrale roller, fikk filmen mange gode anmeldelser - deriblant en femmer i Dagbladet.

USA-premiere til uka

Filmen amerikanerne får se først neste uke, hadde premiere i til sammen 39 territorier forrige uke. Den spilte inn totalt 178,4 millioner dollar, over en milliard norske kroner, noe som allerede gjør den til en av årets mest innbringende. Det er godt nytt for eieren og distributøren, Walt Disney Company, som gikk på en smell tidligere i år med floppen «John Carter».

Ifølge Box Office Mojo slo superheltene ny billettsalgsrekord i blant annet Mexico og Brasil.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (464 innlegg) Les mer

  • Dette skjer i kroppen når du dør

    Dette skjer i kroppen når du dør

    - Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

  • Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akbar, politiet løper!»

    Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akbar, politiet løper!»

    Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

  • Den som sover synder ikke!

    Den som sover synder ikke!

    Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (343 innlegg) Les mer

  • - Vi har ikke livstidsstraff i Norge

    - Vi har ikke livstidsstraff i Norge

    Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (321 innlegg) Les mer

  • Norske menn voldtar ikke

    Norske menn voldtar ikke

    Feministene konspirerer mot norske hvite menn, ifølge Rolness. (339 innlegg) Les mer

  • Gareth Bale til Manchester United?

    Gareth Bale til Manchester United?

    «Silly season» er i gang! (264 innlegg) Les mer

  • - Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro

    - Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro

    Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (256 innlegg) Les mer