De gamle er fortsatt eldst - dette er den beste av sitt slag i verden.
MED ETT MÅL FOR ØYET: Gallardo STS er laget for å by på den ultimate kjøreopplevelsen. Derfor er alt unødvendig revet ut, og karbonstoler, veltebøyle og firepunktseler er på plass. Foto: ANDREAS HANDELAND
EKSKLUSIV: Bare 150 eksemplarer av STS skal vekkes til live. Det gjør den svært eksklusiv. Foto: ANDREAS HANDELAND
RACING: Ingen navigasjon, ingen stereo og laber støyisolering - og godt er det! Dette er kanskje verdens råeste bil å kjøre. Foto: ANDREAS HANDELAND
Lamborghini LP570-4 STS
Effekt: 570 hk ved 8000 o/min
Dreiemoment: 540 Nm ved 6500 o/min
0-100: 3,4 sekunder
Toppfart: 320 km/t
Vekt: 1340 kg
CO2: 319 g/km
Pris: Fra 2 950 000
Antall eks: 150 stykk
TIDENES RASKESTE BILKRASJ: Discovery Channels Johnny Smith gjennomfører tidenes raskeste bilkrasj i kontrollerte omgivelser. En Ford Focus blir tilintetgjort av de enorme kreftene når bilen krasjer i 192 km/t. Video: Discovery Channel
SPURTSTERK: Petter Solberg viste imponerende sprintferdigheter da han tok igjen imprezaen etter å ha falt av den under et løp i Bologna. Kanskje du skal satse på friidrett nå, Petter? Video: YouTube
NESTEN LIKE RÅ: Lexus LF-A er en supereksklusiv og rå superbil. Se hvordan vårt møte ble i Belgia. Video: Øistein Monsen. Flere klipp ser du under saken.
Italia (Dagbladet): Andre gir smeller på plass med et rykk som kan koste deg en nakkevirvel, og dekkene biter seg fast i asfalten gjennom hårnålssvingen.
Et lett vrikk med rumpa idet Pirelliene må gi tapt, og du akselererer som Bippe Stankelbein mot neste sving før du står på bremsen og prosessen gjentas.
Noenlunde slik vil livet bak rattet fortone seg for eierne av de 150 eksemplarene Lamborghini kommer til å bygge av LP570-4 STS.
Den råeste Gallardoen Lamborghini noensinne har laget.
Racing for gata
Dette er definitivt ingen ordinær bil, og ikke noen ordinær Gallardo heller.Motoren er heist over fra racingbilen Blancpain Super Trofeo, den har ti hester ekstra, og bilen veier 70 kilo mindre enn standardutgaven.
Lamborghini selv sier dette er det nærmeste de har kommet en racingbil for gatebruk, og bak rattet er det ingen grunn til å betvile sannhetsgehalten i det.
Den har ingen navigasjon, ingen radio og minimalt med lydisolering. Det den til gjengjeld har er firepunktsseler, helstøpte karbonstoler, og en vinge på hekken som de har plukket av en Airbus A380.
Det du sitter igjen med, er den morsomste kjøreopplevelsen fra Lamborghini på årevis, kanskje noensinne.
Se video fra da vi kjørte 2012-modellen av Nissan GT-R på is!
Ballerina
Den danser seg gjennom svingene i åsene sør for Bologna som en Pirelli-skodd ballerina på amfetamin.Selv firehjulstrekk og totalt godt over en meter med dekk klarer ikke å holde 570 illsinte hester i sjakk på vått føre.
Brølet fra den 5,2-liters store V10-eren er Svanesjøen for en bilentusiast, og med fare for å banne i kirken høres den bedre ut enn storebror Aventador når den får noen tusen omdreininger å leke med.
Prestasjonene står i stil til lydbildet. 3,4 sekunder til hundre, 200 etter 10,4 og en toppfart på 320 kilometer i timen. Uten vingen på hekken ville den gått enda fortere, men hvor ofte har du så dårlig tid?
Oksen Ferdinand
Under normal kjøring oppfører den seg som en vanlig bil, eller i alle fall så vanlig som en to meter bred superbil kan oppføre seg.Selv om den er stivt satt opp, er den tilgivende på ujevnt underlag.
Lydbildet tas ned noen hakk, og holder du turtallet under 3000 omdreininger, rumler og går den svære V10-eren ganske rolig noen centimeter bak ryggen din.
Setter du girkassen i automat, holder den seg i skinnet, og du risikerer ikke å vekke hele landsbyen fra siestaen.
Lamborghini har laget en ganske komplett pakke, med andre ord. En bil som kan skremme fanden på flatmark, og samtidig oppfører seg tilnærmet normalt gjennom småbyene på Posletta. Bare tilnærmet normalt riktignok, dette er ikke en spesielt komfortabel bil. Vil du ha komfort, er en standard Gallardo et bedre alternativ.
Posør
Selv her, i periferien til superbilenes Mekka, vekker Lamborghinien sin velfortjente mengde oppmerksomhet.Folk vinker, tuter, smiler og gestikulerer for å få deg til å spille noen toner med høyrepedalen.
Å si at den sprer glede hvor enn du kommer er kanskje å ta litt hardt i, men her i Italia er det et tykt lag med entusiasme for superbiler. Og dette er en superbil med stor S.
Den veier omtrent det samme som en Porsche Cayman S og har nær dobbelt så mange hester, lydbildet er på høyde med det råeste fra noen superbil, den akselererer som Il Tempo Gigante og har like mye grep gjennom svingene.
Lamborghini selv kaller STS for den råeste Gallardoen noensinne, men det spørs om de ikke har kommet til skade for å lage den råeste Lamborghinien.
EKSTREM: Lamborghini Gallardo STS er en helt vill kjøremaskin, perfeksjonert over et tiår. På mange måter imponerer den mer enn storebror Aventador - spesielt lydmessig. Foto: ANDREAS HANDELAND
VERSTINGER: En feilparkert bil kan medføre store konsekvenser for kollektivtransport og utrykningskjøretøy. Her er noen av Trafikketatens verste eksempler. Foto: Trafikketaten.
MED BULDER OG BRAK: Se vår prøvekjøring av Porsche Panamera Turbo S med 550 hester! Video: Håkon Eikesdal
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (622 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (584 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (439 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer


