- Interessen for Munch har aldri vært større.
REKORDPRIS: Natt til torsdag forrige uke ble en versjon Edvard Munchs mest kjente bilde solgt for 120 millioner dollar. Foto: Johannes Worsøe Berg
Han har registrert mer enn 100 artikler om «Skrik»-salget i hele verden.
Pågangen startet det første døgnet etter auksjonen forrige onsdag, og har fortsatt i dagene etter.
Portvik ramser opp en lang rekke store mediehus som BBC og Al Jazeera, og nevner at det har dukket opp artikler også i Nord-Korea og Kenya.
Samtidig fortsetter Munch-museets utstilling «Det moderne øye» å trekke publikum i Europa.
I Paris tok 500.000 personer seg bryet med å besøke utstillingen på Centre Pompidou.
Det ligger an til store besøkstall også ved Schirn Künsthalle i Frankfurt, der 170.000 hittil har avlagt utstillingen besøk. I juni skal utstillingen videre til London.
Portvik regner med betydelig oppmerksomhet der, siden utstillingsperioden sammenfaller med sommer-OL.
I slutten av oktober er utstillingen tilbake på Munch-museet. Portvik ser på det som en god forsmak på feiringen av Edvard Munchs 150-årsjubileum neste år.
(NTB)


