Men Frank Znort Quartet kan ikke bare flyte på sjarmen.

Tips oss 2400
3

«Perler fra svin»

  • Artist: Frank Znort Quartet
  • Plateselskap: Nordic Records / Musikkoperatørene
 
ALBUM: Det må være verdens «største» kvartett. Frank Znort Quartet har ca 17 medlemmer. Det er ihvertfall så mange som er kreditert på «Perler fra svin», som er spilt inn i Abbey Road Studios i London i løpet av et par dager i fjor sommer.

Og siden albumet tilsynelatende er spilt inn etter fort-og-gæli-prinsippet, er «Perler fra svin» på mange måter en feiring av det sjarmerende uperfekte.

De 26 låtene hadde strengt tatt fått plass på én cd, men det er jo tøft med dobbeltalbum, da.

Blå

De er ikke nødvendigvis like mange når de hver søndag spiller på Blå i Oslo, bandets nåværende base etter flytting fra nedlagte Grønlandshagen og Café con Bar. Men de spiller alltid.

450 plater

«Perler fra svin» er bandets tredje studioalbum på 14 år. Ser man stort på det har de gitt ut 450 plater, for hver søndag i åtte år har de spilt inn ei konsertplate som de har gjort tilgjengelig.

Og om du trodde du hadde hørt tittelen før, er det nok fordi den likner veldig på Raga Rockers'«Perler for svin» fra 1995.

Allsidig

«Perler fra svin» avspeiler allsidigheten til dette bandet, som er blitt en institusjon i Oslos uteliv. Det er nesten ikke den musikksjanger de ikke er innom, fra jazz til calypso, fra blues til soul - ispedd reggae, rock og punk. Det er «musikk som fikk kvinnene til å bli vakrere enn før og mennene tøffere», som forfatter Øystein Wingaard Wolf skriver i sine liner notes.

Bo Diddley

Det synges på engelsk, norsk, svensk og tysk. Og - anslaget er bra.

Åpningen «Demasiado Corazon» (Willy DeVille) og påfølgende «Pills» (Bo Diddley) er ved siden av Mighty Sparrows «Big Bamboo» høydepunkter. «Voi voi» blir aldri noe annet enn uskyldig, mens Jello Biafras «Too Drunk To Fuck» sier det meste.

Fysisk vondt

Her er også helt ok originallåter fra vokalistene Johannes Sæbøe, Sidney Tømmervold og Sef Foyn. Kule låter som «Cosmic Sugar» og «Ella Speed» danker ut mange av coverlåtene, så hvorfor ikke satse på eget materiale på plate?

Fysisk vondt

Samtidig gjør det fysisk vondt å høre blåserne i John Fogertys «Down On The Corner», og vokalen på «Do You Wanna Dance» er  redselsfull. Vi får kalle det arbeidsulykker.

Smerte

Gitarspillet på «Ich hasse musik» smerter også, og blåserne treffer slett ikke alltid de riktige tonene.

Upretensiøst, ja, men det lave kravet til kvalitet i de forskjellige leddene overskygger det åpenbare sjarm-elementet Nå kan man ikke forvente allverden etter to dager i studio, men instrumenter som låter surt er uansett ikke sjarmerende. Og hadde «kvartetten» begrenset seg til en enkel cd - i redigert form - kunne resultatet blitt bedre. Her er ganske mange låter som med fordel kunne vært utelatt.

Det hjelper ikke at det er fine tegninger signert selveste Christopher Nielsen på coveret, Frank Znort Quartet er et partyband som gjør seg bedre live enn på plate.

Det finnes dessverre ingen egen terning for det.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer